Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan çocuklarda distal kolon çapı ve rektum çapının değerlendirilmesi
Evaluation of distal colon diameter and recal diameter i̇n children with repeated urinary tract infection
- Tez No: 509683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA CALAPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çocuklarda İdrar yolu enfeksiyonu, sık karşılaşılan ve nefroloji alanındaki önemli konulardan biridir. İdrar yolu enfeksiyonu sıklığı yaş ve cinsiyete göre farklılıklar gösterir. Son 1 yıl içerisinde en az 2 kere pyelonefrit geçiren veya 1 pyelonefrit ve 2 sistit geçiren veya 3 veya daha fazla sistit geçiren olgular tekrarlayan iye olarak kabul edilir. Tekrarlayan iye risk fakyörleri arasında; kız çocuk, sünnetsiz erkek , anatomik bozukluklar , nörojenik mesane, vezikoüreteral reflu, tuvalet eğitimi, işeme disfonksiyonu, obstruktif üropati, makattan öne doğru temizlik, sıkı iç çamaşır ve konstipayon sıralanabilir. Konstipsyon sık görülen bir sebeptir ve aileler tarafından bile her zaman fark edilmeyebilir. Bizim çalışmamızda, tekrarayan idrar yolu enfeksiyonu geçiren hastalarda distal kolon çapı ve rektum çapı değerlerini tepit edildi. İdrar yolu enfeksiyonu problemi olmaksızın farklı sebeplerle hastaneye başvurup ultrason çekimi yapılan hastalarda da distal kolon çapı ve rektum çapı değerlerini tepit edildi. Bu iki grubu birbirleriyle kıyaslayarak tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonunun etyolojisine farklı bir yönden yaklaşılması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu tanısıyla polikliniğimize başvuran 2-12 yaş arasındaki hastalarda yapılmak üzere planlandı. Hasta grubu 40, Kontrol grubu 40 hastadan oluştu. Yaş ve cinsiyet dağılımlarıı eşit seçildi. Hastalarda rektal çap ve distal kolon çaplarının değerlendirilmesi planlandı. Bulgular: Dermografik veriler arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Kabız hasta sayısı olgu grubunda, kontrol grubundan anlamlı derecede fazla bulundu. Hasta grubu ve kontrol grubu arasında hem rektal çap hem de distal kolon çapları arasında anlamlı farklılıklar bulundu. Yaş artışının rektum çapına etkisi olmadığı, distal kolon çapına zayıf oranda etkisi olduğu bulundu. Rektal çapı cut-off değeri olan 29,5ten büyükse %80 duyarlılıkla ve %78 özgünlük ile kabızlık tahmin edilebilir; distal kolon çapı için ise cut-off değeri olan 19,5ten büyükse %83,3 duyarlılıkla ve %62 özgünlük ile kabızlık tahmin edilebilir. Sonuçlar: Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu etyolojisi araştırmada, ailelerin de fark etmediği kabızlık durumunun tespiti için rektal çap ve distal kolon çaplarının ölçümleri yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Urinary tract infection in children is a frequent cause and one of the important issues in the field of nephrology.The incidence of urinary tract infection varies according to age and sex. Patients who have undergone pyelonephritis at least 2 times in the past year or who have undergone 1 pyelonephritis and 2 cystitis or 3 or more cystitis are considered as recurrent Urinary tract infection. Recurrent urinary tract infection Risk factors are; female child, uncircumcised male, anatomical disorders, neurogenic bladder, vesicoureteral reflux, toilet training, voiding dysfunction, obstructive uropathy, frontal cleansing, tight lingerie and constipation.Constipation is a common cause and may not always be noticed even by parents. In our study, we have detected distal colon diameter and rectum diameter values in patients with recurrent urinary tract infections.Distal colon diameter and rectum diameter values were also reported in patients who were admitted to the hospital for different reasons without any urinary tract infection and ultrasound withdrawal. By comparing these two groups, it was planned to approach the etiology of recurrent urinary tract infection from a different direction. Materials and Methods:This study was planned to be done in patients between the ages of 2-12 who applied to our clinic with the diagnosis of recurrent urinary tract infection in Recep Tayyip Erdoğan University Faculty of Medicine Department of Pediatrics.The patient group consisted of 40 patients and the control group consisted of 40 patients. Age and gender distributions were equally selected. Patients were planned to evaluate rectal diameter and distal colon diameters. Results: No significant difference was found between dermographic data. The number of patients with constipation was significantly higher in the case group than in the control group. Significant differences were found between the rectal diameter and the distal colon diameters between the patient group and the control group. It was found that the increase in age did not affect the rectum diameter, and the distal colon diameter had a weaker lateral effect.If the rectal diameter cut-off value is greater than 29.5, constipation can be estimated with 80% sensitivity and 78% specificity; For distal colon diameter, constipation with a sensitivity of 83.3% and specificity of 62% can be estimated with a cut-off value of 19.5 or greater. Conclusion: In the etiology of recurrent urinary tract infections, rectal diameter and distal colon diameters can be measured to determine the constipation status of which the parents did not notice.