4. endüstri devrimi için yol haritası belirlenmesinde farklı ülke örneklerinin incelenmesi ve Türkiye için model önerisi
The analyse of country exempla to determine the roadmap for 4th industrial revolution and a model suggestion for Turkey
  1. Tez No: 509688
  2. Yazar: GİZEM ERÇAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İlk kez 2011 yılında Hannover Fuarı'nda ortaya atılan, aynı zamanda 4. Endüstrii Devrimini ifade eden Endüstri 4.0 kavramı temel olarak teknolojinin üretimle harmanlamasıyla ortaya çıkan insansız iş gücüne yönelik gelişmeleri ifade eder. Türkiye'nin, modern endüstrinin geldiği son nokta olan 4. Endüstri devrim çağına uyum sağlamakta zorlandığı ve gelişmekte olan bir ülke olarak sanayi toplumu olmaktan uzak olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu tezin yazılma amacı ise bu gerçekler ışığında geri kalınma sebeplerinin tespit edilerek çözümleme süreci için Türkiye adına ileri yönelik bir hareket planı çıkartmaktır. Bu bağlamda 4. Endüstri devrimi kavramı kronolojik olarak incelenmiş, ulusal ve küresel etkileri örnekleme yoluna gidilerek veri haline getirilmiş ve Türkiye için örnek bir model oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Industry 4.0 concept, which was first introduced at the Hannover Fair in 2011, expressing the 4th Industrial Revolution at the same time, expresses the developments towards the unmanned labor power emerging from the blending of technology with production. It is an undeniable fact that Turkey is far from being an industrial society as a developing country and it is difficult to adapt to the era of the Industrial 4.0, the last point where modern industrialism is coming. The purpose of writing this thesis is to determine the causes of backwardness in the light of these facts and to prepare an action plan for the resolution process in the name of Turkey. In this context, the concept of Industry 4.0 was examined in chronological order, national and global effects were considered by sampling, and a model for Turkey was created.