A managerial roadmap development for Industry 4.0-based smart manufacturing enterprise: A study in Turkish automotive sector
Endüstri 4.0 tabanlı akıllı üretim işletmesi için bir yönetimsel yol haritasının geliştirilmesi: Türkiye otomotiv sektöründe bir çalışma
- Tez No: 677054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKNUR ARZU AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
Dijitalleşme ve akıllık kavramı etrafımızı sarmakta, bilgi ve iletişim teknolojileri işletmelerin ve insan yaşam tarzının ayrılmaz bir parçası haline gelmekte ve hayatın her alanına nüfuz etmektedir. Böylece, dördüncü sanayi devrimi teknolojileri, iş modelleri, sistemleri, yapıları, stratejileri, prosedürleri, kültürü, endüstriler ve rekabet koşullarını önemli ölçüde yeniden şekilledirmektedir. Bu bağlamda, işletmeler yeni gereksinimlerle yüzyüzedir ve kavramsal çerçevelere, iş modellerine, olgunluklarını ve hazırlıklarını birden fazla açıdan ölçmek için değerlendirme araçlarına, ve kendilerini akıllı fabrikaya geçiş için yol haritalarına ihtiyaç duymaktadır. Literatürdeki bu boşlukları doldurmak üzere, bu çalışma öncelikle kapsamlı bir literatür incelemesine dayanarak etkinleştirici teknolojiler, tasarım prensipleri, özellikler, temel yetkinlik ve gereksinimlerin bilgi mevcudiyeti, teknolojik, yönetsel, organizasyonel ve insanla ilgili boyutları kapsayacak şekilde kapsamlı bir kümelenmesini sunar. Daha sonra, akıllı üretim organizasyonları için bir iş modeli ve çok yönlü bir kavramsal çerçeve geliştirilmiştir. Ardından, gereksinimlere, iş modeline ve çerçeveye uyumlu bir şekilde çok boyutlu ve ağırlıklandırılmış bir akıllı fabrika gereksinimleri olgunluk indeksi önerilmiş ve pratik bir değerlendirme aracı geliştirilmiştir. Saha çalışması, vaka çalışması yaklaşımı ile gerçekleştirilmiş ve geliştirilen değerlendirme aracı ile olgunluk endeksi sistemi, mevcut akıllı fabrika hazırlık ve olgunluklarını araştırmak üzere Türk otomotiv endüstrisinde faaliyet gösteren sekiz şirkete uygulanmıştır. Vaka çalışması, işletmelerin hazırlık ve olgunluk seviyelerini araştırmak için geliştirilen değerlendirme aracının ve puanlama sisteminin uygulanabilirliğini ve pratikliğini göstermiştir. Bulgular, araştırmaya katılan şirketlerin % 50'sinin olgunlaşmamışlıktan ve önerilen akıllı fabrika gereksinimlerini kısmen veya tamamen karşılayamamaktan muzdarip olduğunu göstermektedir; ve deneyimli-öğrenen ve orta seviyelerde konumlandırılmıştır. Araştırmaya katılan şirketlerin geri kalan %50'si, tam uygulamaları olmamasına ve akıllılık yolculuklarında hala birçok engelle karşılaşmayı beklemelerine rağmen, belli boyutlarda akıllı fabrika yolunda önemli bir olgunluk göstermişlerdir. Farklı boyutlar göz önüne alındığında, şunlar bulunmuştur: a) Otomotiv sektöründe akıllı fabrikalar ve endüstri 4.0 ile ilgili kabul edilebilir bir bilgi mevcudiyedi vardır, b) teknolojik boyut daha düşük bir hazır olma göstermiştir, ve c) yönetimsel, organizasyonel ve insanla ilgili boyutlar akıllı fabrikaların uygulanması ve işletmeleri için yeterli görünmektedir. Vaka şirketlerinde yapılan olgunluk analizine dayanarak, araştırmaya katılan şirketlere entegre akıllı yetenekler kümesi geliştirme ve akıllık fabrika gereksinimlerini karşılama konusunda özel ve bireysel önerilerde bulunulmuştur. İşletmelere akıllı sistem çalışmalarında rehberlik edecek genel bir yol haritası da sağlanmıştır. Entegre ve uyumlu olan gereksinimler kümesi, iş modeli, kavramsal çerçeve ve olgunluk değerlendirme ve ölçüm aracının birlikte kullanılması, ve bu çalışmada geliştirilen yol haritası, işletmelerin akıllı üretim kuruluşlarına sorunsuz geçiş yolunda çok boyutlu ve kapsamlı bir bakış sağlamaktadır. Bu nedenle, çalışma teorik katkı olarak derinlemesine bir akademik genel bakış ve akıllı fabrikayı benimsemek isteyen işletmeler için pratik bir sistematik sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digitalization and smartness surround us, ICT becomes an integral part of enterprises and human lifestyle and penetrates all aspects of life. Thus, the fourth industrial revolution dramatically reshapes technologies, business models, systems, structures, strategies, procedures, culture, industries, and competition conditions. In this context, enterprises face with a new set of requirements and are in need of conceptual frameworks, business models, assessment tools for measuring their maturity and readiness in multiple aspects, and roadmaps to guide them towards the smart factory. To fill these literature gaps, this study first provides a comprehensive clustering of enabling technologies, design principles, features, key capabilities and requirements to cover knowledge availability, technological, managerial, organizational and human-related dimensions, based on a comprehensive literature review. Then, a business model and a multi-perspective conceptual framework for smart manufacturing organizations are developed. Afterwards, a multi-dimensional and weighted smart factory requirements maturity index is proposed, and a practical assessment survey tool is developed, which are in compatibility with the requirements, business model, and framework. The field study is conducted via case-study approach, and the assessment survey tool and the maturity index system developed is applied to investigate the current SF readiness and maturity in 8 case study companies operating in the Turkish automotive industry. The field study has shown the applicability and practicality of the survey tool and the scoring system developed to investigate the readiness and maturity levels of the enterprises. Findings show that 50% of surveyed companies suffer from immaturity and inability to meet the proposed SF's requirements, partially or completely, and positioned at the experienced-learner and intermediate levels. Remaining 50% of the surveyed companies demonstrated a significant maturity towards smart factories in particular individual dimensions, although they do not have full implementations and still expect to face with many hurdles in their smartness journey. When different dimensions are considered, it has been found that: a) knowledge availability regarding smart factories and industry 4.0 acceptably exists in the automotive sector, b) technological dimension showed lower readiness, and c) managerial, organizational and human-related dimensions appear sufficient for implementing and operating smart factories. Based on the maturity analysis for the case companies, specific and individual suggestions are made to surveyed companies towards developing an integrated set of smart capabilities and meeting SF requirements. A generic roadmap to guide the enterprises in their smartness efforts is also provided. Combined use of integrated and compatible set of requirements, business model, conceptual framework, maturity assessment and measurement tool, and the roadmap developed in this study facilitates a multidimensional and comprehensive view of the enterprises towards smooth transition to smart manufacturing organizations. Thus, the study offered an in-depth academic overview as a theoretical contribution and a practical systematic for enterprises seeking to adopt the smart factory.