Küçük ve orta boyutlu işletmeler (KOBİ) için dördüncü endüstri devrimi (Endüstri 4.0) için kavramsal yol
A conceptual roadmap for the fourth industrial revolution (Industry 4.0) for small and medium-sized enterprises (SMEs)
- Tez No: 616609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN ERMAN ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, Endüstri 4.0'ın mevcut olgunluk modellerini gözden geçirmektir, ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ'ler) ihtiyaca uygunluklarını doğrulamak, ve daha sonra KOBİ'ler için Endüstri 4.0'ın uygulanması için kavramsal bir yol haritası önermekteyiz. Bunu başarmak için, çalışma KOBİ'lerin özelliklerini ve Akıllı Üretimin (SM) doğru bir şekilde benimsenmesi için kapsanması gereken boşlukları göstermiştir. Çalışmanın sonuçları olarak, KOBİ'ler için sadece birkaç çalışmanın uygun olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın temel bulguları şunlardır: Her bir KOBİ için kaynaklarına ve durumuna göre benzersiz bir plan sunulmalıdır. Bu plan öz değerlendirme sonuçlarıyla bağlantılı olmalıdır. Gerçek durum vade düzeyinde tanımlanmalıdır, ve KOBİ'lerin çoğunda kaynak eksikliği nedeniyle, dolayısıyla (Level 0) bu yol haritasında verilmiştir. Ve bu seviyeden geçiş en zor aşama olacak. KOBİ'ler için öz değerlendirme araçlarının önemini bulduk, ve bu araçların anlaşılması kolay olmalı, böylece şirket durumunu periyodik olarak kontrol edebilir. Bu çalışma, KOBİ'lerin amaçlarına ulaşmak için gerekli yol haritası ve stratejileri ile Endüstri 4.0'ın en uygun modelini geliştirmelerine yardımcı olduğundan, kültürdeki değişimi destekleyecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to review existing maturity models of Industry 4.0, verify their suitability to the needs of Small and Medium-sized Enterprises (SMEs), and then propose a conceptual roadmap for implementation of Industry 4.0 for SMEs. To achieve that the study showed features of SMEs and determined gaps that need to be covered for the correct adoption of Smart Manufacturing (SM). As results of the study, it was discovered that only a few studies were appropriate for SMEs. Key findings of this study include: A unique plan should be provided for each SME, based on its resources, and status. This plan should be connected with self-assessment results. The actual status should be defined in the maturity level, and because of lack in resources in most of SMEs, so the (Level 0) has been provided in this roadmap. And the transition from this level will be the hardest stage. We found the importance of the self-assessment tools for SMEs, and these tools should be easy to understand, so the company can check its status periodically. This study helps SMEs to develop the most appropriate model of Industry 4.0 with required roadmap and strategies to achieve their goals, so it will support changing in culture.