Burdur ili yerleşim alanının zemin malzemesinin jeoteknik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of geotechnical characteristics of soil material of Burdur settlement area
  1. Tez No: 509689
  2. Yazar: SERVET CEVNİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM İSKENDER SOYASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Türkiye Deprem Bölgeleri haritasında Burdur İl merkezi birinci derece deprem bölgesi içerisinde yer almaktadır. Çalışma alanında geçmiş yıllarda oldukça ciddi can ve mal kayıplarına sebep olmuş iki büyük deprem yaşanmıştır. Gelecekteki olası depremlerin hasarının azaltılması için, zemin malzemesinin jeoteknik özelliklerinin belirlenmesi ve yapıların buna göre tasarlanması gerekmektedir. Bu sebeple Burdur İl merkezindeki zemininin jeoteknik özelliklerinin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Çalışma alanında yüzeylenen hâkim litoloji, yumuşak ve plastik özellik gösteren tatlı su çökellerinden oluşmaktadır. Zemin malzemesinin yumuşak ve plastik yapıda olması deprem büyütme katsayısının etkisini oldukça yükseltmektedir. Bu çalışmanın amacı, Burdur il merkezi zemin malzemesinin jeoteknik özelliklerinin belirlenmesidir. Çalışma alanında amaca yönelik olarak 28 adet sondaj kuyusu açılmıştır. Sondaj kuyularından zemin örnekleri alınmış ve Standart Penetrasyon Deneyi (SPT) yapılmıştır. Alınan zemin örneklerinde TSE standartlarına uygun olarak zemin mekaniği deneyleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen numunelerin sınıflandırılması ve analizinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının şartnameleri dikkate alınmıştır. Sonuç olarak çalışma alanındaki hâkim zemin sınıfının; inorganik kil, çakıllı kumlu kil, siltli kil ve yağsız kil (CL) olduğu belirlenmiştir. Bağlar Mahallesi, Karasenir Mahallesi ve Bahçelievler Mahallesinin bir bölümünde, zemindeki kum içeriğinin oldukça yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey Earthquake Regions map Burdur Province is located in the center of the first degree earthquake zone. There have been two major earthquakes in the area of work that have caused considerable loss of life and property in the past years. In order to reduce the damage of future earthquakes, it is necessary to determine the geotechnical properties of the ground material and to design accordingly. For this reason, determining the geotechnical properties of the ground in the Burdur Province Center is of great importance. The dominant lithology in the study area consists of soft and plastic fresh water sediments. The fact that the soil material is soft and plastic construction increases the effect of the earthquake magnification coefficient considerably. The aim of this study is to determine the geotechnical properties of the soil material of Burdur Province Center. 28 drilling wells were opened for the purpose of the study area. soil samples were taken from drilling wells and Standard Penetration Test (SPT) was performed. Ground mechanics tests have been carried out in accordance with TSE standards. In the classification and analysis of the obtained samples, the specifications of the Ministry of Environment and Urbanization are taken into consideration. As a result, the judge in the study area, inorganic clay, gravelly sandy clay, silty clay and oil free clay (CL). In Bağlar Neighborhood, Karasenir Neighborhood and Bahçelievler Neighborhood, the rate of sand in the soil was observed to be quite high.