Farklı yetişme koşullarında yetiştirilen Platanus orientalis L. bireylerinde bazı yaprak mikromorfolojik karakterlerinin değişimi
The changes of some micromorphological characters of leaf in Platanus orientalis L. individualas grown under different growth conditions
- Tez No: 509697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ŞEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Forestry and Forest Engineering, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada farklı iklim tiplerinin hakim olduğu alanlarda yetiştirilen Platanus orientalis L. bireylerinde bazı yaprak karakterlerinin, iklim tipine bağlı olarak değişiminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Türkiye'de Karasal, Karadeniz ve Akdeniz iklim tiplerinin hakim olduğu, Ankara, Kayseri, Van, Bartın, Samsun, Rize, Antalya, İzmir ve Çanakkale şehirlerinde yetiştirilen Platanus orientalis L. bireylerinden yaprak örnekleri toplanmıştır. Toplanan yaprak örneklerinin elektron mikroskobu (SEM= Scanning Electron Microscope) yardımı ile ölçekli görüntüleri elde edilmiş ve bu görüntüler üzerinde yapılan ölçümlerle, stoma uzunluğu (µm), stoma genişliği (µm), por uzunluğu (µm), por genişliği ve stoma yoğunluğu (1 mm2 alanda) ayrıca yapılan ölçümlerle de yaprak ayası boyu (cm), yaprak sapı uzunluğu (cm), yaprak ayası genişliği (cm), orta mesafe loplar arası uzunluğu (cm), uç loplar arası uzunluğu (cm), yaprak sapı ile yaprak tabanı açısı (°) ve en uzun yan damar ile orta damar arası açı (°) belirlenmiştir. Elde edilen veriler istatistiki olarak değerlendirilmiş ve bu karakterlerin iklim tipine ve şehre bağlı olarak değişimi değerlendirilmiştir. Ayrıca verilere korelasyon analizi uygulanarak çalışmaya konu karakterler ile iklim verileri arasındaki ilişkiler belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda çalışmaya konu karakterler üzerine sadece iklimin belirgin bir etkisi olmadığı saptanmıştır. Bunun sebebi olarak, çalışmaya konu örneklerin peyzaj amaçlı yetiştirilen bireylerden toplanmış olması, peyzaj çalışmalarında yapılan uygulamaların da mikroekolojik şartları belirgin bir şekilde değiştirmesi gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, Platanus orientalis L. individuals grown in areas dominated by different climate types; it is aimed to determine the variation of some leaf characters depending on the climate type. For this purpose, dominated by the climate types of Terrestrial, Black Sea and Mediterranean in Turkey is Ankara, Kayseri, Van, Bart, Samsun, Adana, Antalya, Izmir and Canakkale city, grown in Platanus orientalis samples from the leaves of L. individuals were collected. Scaled images were obtained with the help of electron microscope (SEM = Scanning Electron Microscope) of collected leaf samples. Thus, with measurements made on these images, stoma length (μm), stoma width (μm), por length (μm), por width and stoma density (1 mm2 area) ), leaf width (cm), median length between the lobes (cm), length between the end lobes (cm), leaf stalk and leaf base angle (°) and the angle between the longest side vein and middle vein. The obtained data were evaluated as statistic and the change of these characters according to climate type and city was evaluated. In addition, by applying correlation analysis to the data, it was tried to determine the relations between the subject characters and climate data. In the results of working; it has been determined that not only the climate has a significant effect on the characters to be studied. For this reason, it can be shown that the subjects of the study are collected from the individuals who are raised for landscaping, and the practices in landscape studies change the microecological conditions in a clear way.