Farklı aralık mesafede oluşturulmuş kızılağaç meşcerelerinde bazı odun özellikleriyle yetişme ortamı özelliklerinin araştırılması
Investigations of site properties with some wood characteristics in black alder stands that formed in different spacings
- Tez No: 397163
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TÜFEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Trabzon (Maçka) ve Giresun (Erimez) yörelerindeki farklı yetişme ortamı koşullarında yetiştirilen sakallı kızılağaç odununun bazı anatomik, fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine aralık mesafenin etkileri araştırılmıştır. Araştırma alanlarında Aralık-Mesafe bölgelerinden 10 adet örnek alan alınmış, her bir örnek alanda 1m*1m, 2m*2m, 3m*3m, 4m*4m ve 5m*5m aralık-mesafeden bazı anatomik, mekanik ve fiziksel analizler içinde ağaçların 2-4 metre arasından 1 m'lik tomruklar alınarak numaralandırılmış ve kesim atölyesine taşınarak gerekli çalışmalar yapılmıştır. Açılan toprak profillerinde belirlenen (0-30 cm, 30-60 cm, 60-90 cm) toprak derinlik kademelerinden alınan toprak örnekleri üzerinde mekanik analiz (kum, toz ve kil oranları) yapılmış, toprak asitliği (pH), toprak organik maddesi (TOM) ve faydalanılabilir su kapasitesi (FSK) miktarları belirlenmiştir. Odun örnekleri üzerinde ise özgül ağırlık, rutubet, liflere paralel basınç direnci, eğilme direnci ve eğilmede elastiklik modülü belirlenmiştir, farklı yetişme ortamı koşullarında yetiştirilen sakallı kızılağaç odununun bazı anatomik, fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine aralık mesafenin etkileri istatistiksel analizlerle irdelenmiştir. Bu çalışma sonucunda; ülkemizde odun hammaddesine olan talebin karşılanabilmesi için hızlı gelişen bir tür olan kızılağacı daha iyi yetiştirebilmek için aralık mesafe ve yetişme yeri ilişkilendirilip Orman işletme şefliklerine altyapı oluşturacak veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, black alder wood in Trabzon (Maçka) and Giresun (Erimez) was researched. Especially the black alder wood's grown in different habitat conditions effects of spacingin the same of anatomical, physical and mechanical properties and features of region and the black alder wood was researched. Firstly, 10 sample plots were taken from the spacing region where our researc will be held and 1m timber was taken and numbered from trees between 2 and 4 metres from distance of 1m*1m, 2m*2m, 3m*3m, 4m*4m and 5m*5m within same anatomical, mechanical and physical analysis for each sample area and then these sample plots were given to workshop for cutting. Mechanical analysis (sand, silt and clay rates) has been made by tested soil sampşes (0-30 cm, 30-60 cm, 60-90 cm) and along with this soil acidity (ph), soil organics matter (SOM), amounts of usable water capacity (UWC) are determined. Conjunction with examined wood samples, specific gravity, humidity, pressure resistance which parallel to the fiber, the flexion and, modulus of flexion resistance elasticity are determined, the grown in different climate conditionsof black alder woods physical and mechanical properties based on to investigated gap effects with statistical analysis. As a result of this study, to cater demands of wood raw material in our country, to grow better alder tree which is rapid growth species, gap distance and breeding zone investigated and the data were obtained to prepare a substructure to Forest Enterprises Chief.