Havalimanlarında sürdürülebilir enerji yönetim modeli
Sustainable energy management model in airports
  1. Tez No: 509699
  2. Yazar: MEHMET KADRİ AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Sivil Havacılık, Energy, Civil Aviation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Son yıllarda havacılık sektörünün hızla büyümesi ve uçuş ağına yeni destinasyonların katılması havalimanı sayısında artışa neden olmuştur. Dinamik yapısı, 24 saat hizmet vermesi, uçuş operasyonlarının emniyetli şekilde gerçekleştirilmesi ve terminal binalarında yolcuların konfor şartlarının sağlanması havalimanlarında enerji tüketiminde artışa neden olmaktadır. Yüksek ve yoğun enerji tüketim sahaları olan havalimanlarında enerji yönetimi, enerji performansının sürekli iyileştirilmesi açısından önemli bir konu haline gelmiştir. Bu tezde sürdürülebilir kalkınma ilkeleri göz önünde bulundurularak havalimanları için bir enerji yönetim modeli önerilmiştir. Önerilen enerji etüt modelleri Uluslararası bir Havalimanı terminal binasına uygulanmıştır. Havalimanı için enerji performans göstergeleri istatistiksel bir yöntem olan regresyon analizi yardımıyla belirlenmiş ve matematiksel olarak ifade edilmiştir. Havalimanı terminal binasında hiçbir yatırım gerektirmeyen enerji tasarruf potansiyeli tez kapsamında belirlenmiş ve bu potansiyelin kazanılması ile ilgili yapılması gerekenler açıklanmıştır. Aynı zamanda terminal binasında iç hava kalitesi ölçümleri gerçekleştirilmiş ve sonuçları ile ilgili önerilerde bulunulmuştur. Terminal binasında enerji verimliliği ölçüm cihazları yardımıyla gerçekleştirilen detay etütlerle enerji-verimsiz noktalar tespit edilmiştir. Enerji etütleri yardımıyla enerji iyileştirme fırsatları belirlenmiş ve bu fırsatlarla ilgili eylem planları oluşturulmuştur. Eylem planları oluşturulurken sürdürülebilir kalkınma ilkeleri (ekonomik, çevresel ve sosyal) dikkate alınmıştır. Sonuç olarak belirlenen eylem planlarının uygulanması ile havalimanının enerji ve çevresel performansının önemli oranda iyileştirilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The number of airports has recently increased due to the fast growth of the aviation industry and the increment in the number of new destinations added to the flight network. The dynamic structure, 24-hour servicing, performing flight operations safely and the provision of comfortable conditions for passengers in terminal buildings has led to an increase in the energy consumption of airports. Energy management has become an important topic for the continuous improvement of energy performance in airports as they are sites with high and intense energy consumption. In this thesis, an energy management model is proposed for airports considering sustainable development principles. The proposed energy audit models were applied to an international airport terminal building. For the airport, the energy performance indicators were identified using regression analysis, which is a statistical method, and these indicators have been expressed mathematically. In the scope of this thesis, the energy saving potential which requires no investment was identified in the terminal buildings of the airport. It is also explained what needs to be done to achieve this potential. Furthermore, the indoor air quality was measured in the terminal building and the suggestions related to its results are offered. The energy-inefficient points were identified in the terminal building by detailed energy audits performed using measurement instruments. With the help of energy audits, the energy performance improvement opportunities were determined and also the action plans related to these opportunities were developed. The sustainable development principles (economic, environmental and social) were considered during the development of these action plans. As a result, it was found that energy and environmental performance of airport can be improved significantly with the implementation of action plans.