İklim değişikliğinin havalimanları üzerindeki etkileri: Batman Havalimanı örneği
Effects of climate change on airports: The case of Batman Airport
- Tez No: 956930
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGÜN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Sivil Havacılık, Finance, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı, iklim değişikliğinin havalimanları üzerindeki etkilerini analiz etmek ve Batman Havalimanı özelinde bu etkileri ayrıntılı incelemektir. Çalışmada iklim değişikliğinin altyapı, operasyon ve bina/tesis maliyet kalemlerine olan etkileri kapsamlı biçimde ele alınmış ve bu etkilerin yönetilebilmesi için maliyet azaltma ve uyum sağlama stratejileri belirlenmiştir. İklim değişikliğinin havalimanı altyapısı, enerji tüketimi, bakım ve onarım gereksinimi, hava koşullarına bağlı operasyonel zorluklar ve tesis yönetimi ile ilgili etkiler detaylı şekilde analiz edilmektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Batman Havalimanı uzmanlarıyla yapılan derinlemesine görüşmelerle elde edilen verilerden, ayrıca hem küresel hem de Batman bölgesine ait iklim projeksiyonlarından yararlanılarak havalimanı maliyetlerindeki değişimin nedenleri ve olası etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. İklim değişikliğinin havalimanı operasyonlarına doğrudan ve dolaylı etkileri incelenmiştir. Sonuçlar değişen iklim koşullarıyla birlikte sıcaklık artışları ve aşırı hava olaylarının bölgesel havalimanları için önemli maliyet artışlarına yol açabileceği ve bu etkilerin önlenmesi/en aza indirilmesi için sürdürülebilir yönetim stratejilerinin geliştirilmesi gereğini ortaya koymaktadır. Havalimanlarının çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla çeşitli öneriler sunulmaktadır. Çalışma, Batman Havalimanı örneği üzerinden elde edilen bulgularla diğer havalimanları için de rehber niteliği taşımaktadır. Havalimanlarının iklim değişikliği ile ilgili alacakları önlemler ve uygulayacakları stratejiler konusunda yol gösterici öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to analyze impacts of climate change on airports and to examine these impacts in detail with a specific focus on Batman Airport. The study comprehensively examines the effects of climate change on infrastructure, operational, and facility-related cost components, and proposes cost-reduction and adaptation strategies to mitigate these impacts. In this context, the study provides a detailed analysis of the effects of climate change on airport infrastructure, energy consumption, maintenance and repair requirements, weather-related operational challenges, and facility management. Using a qualitative research methodology, data were gathered through in-depth interviews with experts at Batman Airport and supplemented with global and region-specific climate projections. These data were utilized to identify the causes of cost changes in airport operations and their potential long-term effects. In addition to analyzing the direct impacts of climate change on airport operations, the study also explores indirect effects. The findings reveal that rising temperatures and extreme weather events associated with changing climate conditions can lead to significant cost increases for regional airports. The study underscores the necessity of developing sustainable management strategies to prevent or minimize these impacts. In this regard, various policy recommendations are proposed to ensure the environmental, operational, and economic sustainability of airports. Furthermore, the findings obtained through the case of Batman Airport serve as a guide for other regional airports, offering insights into measures and strategies to be implemented against climate change.