De l'Empire Ottoman à la Turquie Républicaine: La construction de la bourgeoisie nationale turque (1908-1945)
Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne: Ulusal Türk burjuvazisinin inşâsı (1908-1945)
  1. Tez No: 509705
  2. Yazar: ÖZGE BİLGE KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞEMSETTİN KUYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne geçişte ulusal Türk burjuvazisinin oluşumunu incelemiştir. Bu amaçla, dönemin en önemli aktörü olan İttihat ve Terakki Cemiyeti hükümetinin milliyetçi ekonomi politikaları ele alınmıştır. Cumhuriyet'in ilânı ile birlikte yeni rejimin ulusal ekonomi yaratma politikalarının devam ettiği saptanmıştır. Bu bağlamda Birinci ve İkinci Cihan Harbi'nin, her iki dönemin siyasi iradesi tarafından ulusal Türk burjuvazisinin inşâsında önemli bir dönemeç olarak algılandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work analyzes the formation of the Turkish national bourgeoisie from the Ottoman Empire to Republic of Turkey. In order to achieve this goal, the national economic policies of the Committee of Union and Progress which is the most important actor of this period, have been examined. It was noted that with the proclamation of the Republic, the economic policies of the new regime regarding the construction of the Turkish national bourgeoisie continue. In this context, the Great World War and the Second World War are seen as important periods by the governments of both regimes concerning the construction of the Turkish national bourgeoisie.