Annelik sosyalizasyonu ve sosyal medya: Instagram örneği
Maternal socialization and social media: The case of Instagram
- Tez No: 509719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR GÜNEŞ AYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, sosyal medyanın annelik sosyalizasyonuna olan katkısı analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, annelerin paylaşımları incelenmiştir. Takipçi sayısı fazla olan ve çok tanınan 25 Instagram kullanıcısı seçilmiş, bu kullanıcıların paylaşımları katılımcı gözlem yoluyla izlenmiştir. Instagram paylaşımlarında ve yorumlarında şahit olduğumuz annelik anlayışı modernitenin temel fikirlerine dayandığından, modern toplumu, geleneksel toplumdan farklı kılan özellikler dikkatle incelenmiştir. Annelikle sıkı sıkıya ilişki içinde olan modern aile, çocukluk ve ebeveynlik fikirleri de tarihi ve sosyolojik olarak incelenmiş ve bu kavramların birbirleriyle ve moderniteyle olan ilişkisi açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. Anneliğin modern toplum ve modern birey fikirleriyle sıkı sıkıya ilişki içerisinde olduğu da unutulmamıştır. Kimlik, benlik ve rol kavramları sembolik etkileşimci bir çerçevede tanımlanarak, sosyalizasyon ve annelik sosyalizasyonu sürecini açıklamak için kullanılmıştır. Ayrıca modern annelik anlayışı ve annelik sosyalizasyonunu anlamak için seçtiğimiz alan olan sosyal medyanın kendine has özgünlüklerini anlamak amacıyla sosyal medya da çeşitli yönleriyle incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda, sosyal medyanın annenin benliğini algılaması ve kabullenmesi, grup kimliği edinmesi, ihtiyaç duyduğu pratik ve psikolojik desteği edinmesi, beklenti ve idealleri içselleştirmesi ve yeniden tanımlaması ve bazı toplumsal ve bireysel ihtiyaçlarının giderilmesinde etkili bir aracı olduğu anlaşılmıştır. Sosyal medya; özgür, dinamik ve açık yapısı sayesinde anneler tarafından toplumun annelik rolü hakkındaki algısını şekillendirmek, başka bir deyişle anneliğe dair bazı norm ve beklentileri reddetmek ve yeniden tanımlamak için kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study attemps to analyze the contributions of social media to the motherhood socialization. For this purpose, mother's Instagram sharings were examined. 25 Instagram users were choosen which have a large number of followers and are known by the internet community. The selected users' sharings were observed through participant observation. Since the perception of motherhood in Instagram sharings and comments are based on basic ideas of modernity, the characteristics which make modern society different from traditional society were scrutinized. The ideas of modern family, childhood and parenting which are closely associated with motherhood, were also examined in terms of historical and sociological analysis. Relationships of these concepts with each other and modernity were attempted to be clarified. Motherhood's close contact with ideas of modern society and individual is not forgetten. The concepts of identity, self and social role, defined in a symbolic interactionist framework, were used to explain the process of socialization and maternal socialization. Social media, the field we chose to understand the perception of modern maternity and maternity socialization, was also scrutinized in order to understand its unique characteristics. As a result of these examinations, it is understood that social media is a effective agent on mothers's self-conception and self-acceptance, acquiriment of group identity, gaining needed practical and psychological support, internalization and redefination of expectations and ideals and satisfaction of some social and individual needs. Social media is one of the fields where motherhood socialization is experienced. So, thanks to its free, dynamic and open structure, social media is used by mothers to change the way society perceives their motherhood and by this means they also have the opportunity to reject and redefine certain norms and expectations about motherhood.