Investigating the relation between maternal childhood traumatic experiences and children's emotion regulation: Mediating role of maternal emotion regulation and emotion socialization
Annelerin çocukluk çağı travmatik yaşantıları ve çocuklarının duygu düzenlemesi arasındaki ilişkinin incelenmesi: Annelerin duygu düzenlemesi ve duygu sosyalleştirmenin aracı rolü
  1. Tez No: 667630
  2. Yazar: GÖKSU CEREN GÜLPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN, DOÇ. DR. TUĞBA UZER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Annelerin çocukluk çağı travma yaşantısının çocuklarda sosyal-duygusal zorlukları yordadığı bilinmektedir. Bu ilişki, travmatik bir deneyimin etkilerinin gelecek nesillere aktarılabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, travmanın çocukların duygu düzenleme becerileri üzerindeki kuşaklararası etkisinin altında yatan mekanizmaları incelemektedir. Önceki araştırmalar, kişinin erken dönem travmatik deneyimleri, duygu düzenleme zorlukları ve olumsuz ebeveynlik sonuçları arasında pozitif korelasyon olduğunu göstermiştir. Ebeveyn görevi olarak düşünülebilecek duygu sosyalleştirme uygulamalarının çocukların duygu düzenleme becerilerini yordadığını da çalışmalardan bilmekteyiz. Alan yazındaki bu bulgular, bu çalışmada aracı değişken olarak anne duygu düzenleme zorluklarını ve destekleyici olmayan duygu sosyalleştirme uygulamalarını öneren modelimizin temelini oluşturdu. Çalışmamıza 4-11 yaş arasında çocuğu olan anneler (n = 195) katılmıştır. Katılımcılar, travmatik geçmişlerini, duygu düzenleme zorluklarını, olumsuz duyguların sosyalleşmesini ve çocuklarının duygu düzenleme becerilerini değerlendiren öz bildirim ölçeklerini doldurdular. Aracı değişken analizi, annelerin duygu düzenleme zorlukları arttıkça kullandıkları destekleyici olmayan duygu düzenleme davranışlarının arttığını, bu durumun da annelerin travmatik yaşantılarıyla çocukların duygu düzenleme zorlukları arasındaki ilişkiye aracılık ettiği gösterilmiştir. Sonuçlar annelerin travma yaşantısının çocukların duygu düzenleme becerileri üzerindeki nesiller arası etkisini açıklarken anneye özgü duygusal düzenleme zorluklarının ve destekleyici olmayan duygu sosyalleştirme süreçlerinin önemini vurgulamaktadır. Çalışma, travma aktarım mekanizmaları ve bu döngüye müdahale ietmek çin çeşitli teorik ve klinik çıkarımlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
History of maternal childhood trauma predicts socio-emotional difficulties in children. This relationship implies that a traumatic experience can be transmitted to the next generation. The present study examines the underlying mechanisms of the intergenerational effect of trauma on children's emotion regulation abilities. Previous research indicated positive correlations among one's early traumatic experiences, emotion regulation difficulties and negative parenting outcomes. We also know that emotion socialization practices, which could be considered as a parental task, predict children's emotion regulation skills. These findings were the basis why we have proposed maternal emotion regulation difficulties and unsupportive emotion socialization practices as mediators in the current study. Mothers (n = 195) who have children between the ages of 4-11, participated in our study. Participants completed self-report measures assessing their traumatic history, emotion regulation difficulties, use of socialization of negative emotions and their children's emotion regulation skills. A serial mediation analysis demonstrated that maternal emotional regulation difficulties which create unsupportive emotion socialization practices significantly mediated the relationship between maternal childhood trauma and child's emotion regulation skills. The results emphasize the significance of maternal emotional regulation difficulties and unsupportive emotion socialization processes to explain the intergenerational transmission of trauma on children's emotion regulation skills. The study has several theoretical as well as clinical implications in terms of the mechanisms of trauma transmission and intervention possibilities to break that cycle.