İnsan kaynakları muhasebesi çerçevesinde Türkiye muhasebe standartlarının incelenmesi ve insan kaynakları muhasebesi uygulama alanı
- Tez No: 509725
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BİLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Entelektüel sermaye kâra dönüştürülebilen bilgidir. Entelektüel sermayenin bileşenleri yapısal sermaye, müşteri sermayesi ve insan sermayesidir. İnsan sermayesi, çalışanların bilgisi, yetenekleri, kapasitesi ve uzmanlıklarını içerir. Entelektüel sermayenin bileşenlerinden kabul edilen insan sermayesi, insan kaynakları muhasebesinin merkezinde yer alır. Günümüzde birçok işletmede, işletmelerin defter değeri ile piyasa değeri arasında önemli derecede farklar ortaya çıkmaya başlamıştır. Geleneksel muhasebe yaklaşımına göre çalışan için katlanılan tüm maliyetler gider olarak değerlendirilir. Bu yaklaşımın doğal sonucu olarak işletmenin etkinliği ve kârlılığı finansal tablolara doğru bir şekilde yansıtılmaz. İnsan kaynakları muhasebesi geleneksel muhasebeden farklı olarak işletmenin net gelirini daha doğru ölçmekte ve yönetimin etkinliğinin daha gerçekçi ölçülmesini sağlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümü insan kaynakları muhasebe kavramının gelişimi, insan kaynakları muhasebesinin tanımları, tarihsel gelişimi, önemi, ana hedefleri ve insan kaynakları muhasebesinde sınırlamaları, dünyada insan kaynakları muhasebesi uygulamalarını içermektedir. Sonraki bölümlerde, insan kaynaklarının maliyet ve değerleme yöntemleri incelenmiştir. Ayrıca insan kaynağı ile ilgili Türkiye Muhasebe Standartları ( TMS ) incelenmiş, her bir standartın insan kaynakları muhasebesi kapsamında değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmamızın son bölümünde insan kaynakları muhasebesi için bir model denemesi ve örnek bir uygulama yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Intellectual capital is the knowledge which can be transformed to profit. The components of intellectual capital are structural capital, customer capital and human capital. Human capital includes employees' collective competence, capabilities and brain power. Adopted by the components of the intellectual capital, human capital is located in the center of human resource accounting. Nowadays, in many enterprises, significant differences began to emerge between the book value and the market value of the company. According to the traditional accounting approach, all costs incurred for the employee are considered expense. As a natural consequence of this approach, the effectiveness and profitability of the business can not be accurately reflected in the financial statements. Human Resource Accounting differs from traditional accounting in that it more accurately measures the net income of the business and provides a more realistic measure of management effectiveness. The first part of the study includes the development of the concept of human resources accounting, definitions of human resources accounting, historical development, importance, main objectives and limitations in human resources accounting, human resource accounting practices in the world. In the next section, the cost of human resources and valuation methods were investigated. In addition, Turkey Accounting Standards ( TAS ) related to human resources were examined and each standard has been evaluated under human resources accounting. In the last part of our study, a model experiment and sample application for human resources accounting is located.