Avrupa Birliği ve üye ülkelerde çevre muhasebesi uygulamaları
  1. Tez No: 159042
  2. Yazar: ITIR GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH HÜSEYİN TOKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
174 ÖZET Ekonomik sistemler, mal ve hizmet üretebilmek için büyük ölçüde doğal kaynakları kullanmakta ve bu kaynakları tüketerek ve yıpratarak, atıklar dökerek, doğal ve mimari estetik değiştirerek sonuçta insan yaşamını etkilemektedirler. Çevre kirlenmesiyle yaşam kalitesi düştüğünden insanların refah düzeylerini yükseltmek için günümüzde büyüyen ekonomiye değil, gelişen ekonomiye ama kaliteli yaşamı da beraberinde getiren ekonomik değerlere ihtiyaç vardır. Çevre muhasebesi, sürdürülebilir kalkınma kavramı çerçevesinde, ekonomik değerlere ulaşmada bir araç olmakta ve içinde bulunan ekonomik sistemin gelişmişlik düzeyini belirleyen gayri safi milli hasılanın doğru ve güvenilir bir şekilde hesaplanmasına yardım etmeyi hedeflemektedir. Yapılan bu çalışmada, yeni ortaya çıkan ve halen gelişmekte olan çevre muhasebesi kavramının tanımı, hem işletme, hem de ulusal çevre muhasebesini içerecek şekilde yeniden yapılmıştır. Çevre muhasebesinin muhasebe sistemi içerisindeki yeri, çeşitli açılardan ele alınmış ve düzenlenmiştir. Çevre muhasebesinin işletmeler ve ülkeler düzeyindeki uygulamaları, Avrupa Birliği üyeleri çerçevesinde incelenmiş, Avrupa Birliği üyeleri dışındaki ülkelerdeki uygulamalara da değinilmiştir. Son olarak Türkiye'de çevre muhasebesinin durumu ve bu konuda şu ana kadar yapılmış olan çalışmalar, genel olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
175 ABSTRACT Economical systems mostly make use of the natural resources to produce goods and services and during this process eventually cause profound affects on human life by damaging and consuming these resources, polluting the environment and changing the natural and architectural aesthetics. Due to environmental pollution the quality of living decreases; therefore, in order to increase life standards of people, economic values which also enable a high quality of life through development are needed as opposed to a solely developing economy. Environmental accounting, based on the concept of sustainable development, acts as a tool towards reaching those economical values and ultimately aims to help the correct calculation of the gross national product which establishes the level of development of a given economical system. This study states a revised definition for the still-developing concept of environmental accounting, which includes both the organizational and the national aspects. The place of environmental accounting in the accounting system is examined and reorganized. The applications of environmental accounting within the European Union countries is analysed both at organizational and national levels. The applications within non-European Union members are also summarized. Finally, the current situation of environmental accounting in Turkey and the studies carried out heretofore in this field are generally explained.