Polislerde evlilik uyumu ve evlilikte problem çözme becerilerinin incelenmesi: Karaman örneği
Investigation of marriage adaptation and problem solving skills in marriage in police: Karaman example
- Tez No: 509729
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOPCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, polislerde çeşitli demografik özelliklerin evlilik uyumu ve evlilikte problem çözme becerileri arasındaki ilişkininin ele alınması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Karaman ili Merkez kadrosunda çalışan 33 kadın, 176 erkek olmak üzere toplam 209 polis memuru katılmıştır. Katılımcılara araştırmacı tarafından geliştirilen ve cinsiyet, evlilik süresi, evlilik biçimi, çalışma saatleri, hizmet süreleri gibi soruları içeren Demografik Bilgi Formu, Evlilikte Uyum Ölçeği (EUÖ) ve Evlilikte Problem Çözme Becerisi Ölçeği (EPÇBÖ) uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 22 kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan araştırmada polis memurlarının cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, çocuk sayısı, meslekteki hizmet süreleri, çalışma şekilleri, evlilik süreleri, evlilik biçimleri gibi özelliklere göre dağılımları verilmiş, bu özelliklerin evlilik uyumu ve evlilikte problem çözme becerisi ile ilişkileri incelenmiştir. Bu kapsamda yapılan çalışma sonucunda kadın polislerin evlilikte problem çözme becerilerinin, erkek polislerden daha yüksek olduğu; hizmet süresi 11-15 yıl olan polislerin evlilik uyumlarının, 0-5 yıl hizmet süresi bulunan polis memurlarının ise evlilikte problem çözme becerilerinin daha yüksek olduğu; 8/5 çalışma sistemine sahip polislerin hem evlilik uyumu hem de evlilikte problem çözme becerilerinin daha yüksek olduğu, en düşük evlilik uyumuna ise 12/24 çalışma sisteminde çalışan polislerin sahip olduğu; flört ederek evlenen polislerin evlilik uyumu görücü usulü ile evlenenlere göre daha düşük iken, evlilikte problem çözme beceri ile evlilik biçimi arasında fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between various demographic characteristics of cops on marriage adaptation and problem solving skills in marriage. For this purpose, a total of 209 police officers, 33 female and 176 male, working in Karaman province centre staff participated. Demographic Information Form, Marriage Adaptation Questionnaire and Problem Solving Ability Questionnaire developed by researcher and including questions such as gender, marriage duration, marriage style, working hours, service periods were applied to participants. The obtained data were analysed using SPSS 22. According to the survey, the police officers were classified according to their gender, age, education level, number of children, duration of service at the job, type of work, marriage periods, marriage patterns, the relationship between these characteristics and marriage adaptation and problem solving ability in marriage was examined. As a result of this study, it is concluded that the female cops have higher problem solving skills in marriage than male policemen, the marriage adaptation of policemen with a service life of 11-15 years and the police officers with a service life of 0-5 years have higher problem solving skills in marriage, police with 8/5 working system have higher marital adjustment and problem solving skills in marriage, police working in the 12/24 working system have the lowest marriage adjustment, while the policemen who were married with flirting were less likely to marry than those who married, there was no difference between problem solving skills and marriage style in marriage.