Alanya yöresinde bulunan farklı yükseltideki meraların botanik kompozisyonları ve ot verimlerinin belirlenmesi
Determination of botanical composition and hay yield on different altitutes rangeland in Alanya
  1. Tez No: 509747
  2. Yazar: FATMA ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK KARAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bir bölgenin doğal bitki örtüsü, yöre koşullarının oluşturduğu doğal yapı olarak, toprağın ve suyun korunması, canlıların besin maddesi ve yaşam kaynağı olması bakımından son derece önemlidir. Bitki örtüsünün bir parçası olan çayır-mera vejetasyonu ise, hayvansal üretimin temelini oluşturan yem temini sahaları olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir. Bu araştırmada, mera alanlarının bitki toplulukları ve bitkisel verimlilikleri farklı yükseltilere göre belirlenerek yükseltinin bunlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaca uygun olarak Alanya ilçesinde bulunan Sarımurt (232 dekar), Yolunoluk (54 dekar), Ağalan (360 dekar) doğal meralarında 18 adet örnekleme alanı belirlenmiş ve bu alanlar 2015-2016 yıllarında tel çitler ile koruma altına alınmıştır. Koruma altına alınan bu alanlarda vejetasyonun bazı kantitatif özelliklerini belirlemeye yönelik vejetasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kuadrat yöntemi uygulanmıştır. Çalışmada mera alanlarının ağırlığa göre botanik kompozisyonu ile buğdaygil, baklagil ve diğer familyaların yeşil ot ve kuru ot verimi belirlenip aynı zamanda mera alanlarının otlatma kapasitesi de belirlenmiştir. 2016 yılı yaz aylarında yapılan bitki örneklemesi sonucunda, 5 familyaya ait 11 adet bitki taksonu tespit edilmiştir. Bu bitki taksonlarının 5'i buğdaygil, 2'si baklagil ve 4'ü diğer familyalara aittir. Vejetasyon analizi neticesinde alandaki ağırlığına göre ortalama botanik kompozisyonun % 92,2'sini buğdaygiller, % 1,6'sını baklagiller ve % 6,1'ini diğer familyalara ait türlerin oluşturduğu belirlenmiştir. Çalışma alanındaki en yaygın türlerin buğdaygillerden İtalyan kelp kuyruğu (Phleum subulatum) olduğu belirlenmiştir. Otlatma kapasitesi; Sarımurt yaylasında 160 günlük otlatma periyodu için (mayıs başı ekim ortası) 12 HB(Hayvan Birimi), Yolunoluk yaylası için 3 HB, Ağalan yaylası için ise 18 HB 'nin ihtiyacına cevap verecek niteliktedir. Ayrıca mera alanlarının bazı toprak özelliklerinin belirlenmesi amacıyla her mera alandan üçer adet olmak üzere toplam dokuz adet toprak örneği alınmıştır. Alınan toprak örneklerinde tekstür, pH ve elektriksel iletkenlik ölçümleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Sarımurt mera alanında pH 7,82, Eİ 308, Yolunoluk mera alanında pH 7,46, Eİ 277, Ağalan mera alanında ise pH 7,75, Eİ 229 olduğu belirlenmiş ve toprakların Hafif Kil ve Kumlu Killi Balçık tekstürde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The natural vegetation of an area, as the natural design that is formed by the conditions of that area is of vital importance for it protects the soil and the water, and for it is sustenance and source of life for living beings. Rangelands, part of natural vegetation, have particular importance because they are the fields that provide feed which is the basis of animal production. In this study, rangelands plant communities and productivity of these communities determined with different elevations were studied and the effect oft he elavation on them were examined. For this purpose, 18 sample fields were set and protected by fences on Sarımurt, Yolunoluk and Ağalan natural rangelands in Alanya. Vegetation analysis carried out for determining the quantitative property of vegetation in areas which were protected. Quadrat method were used in this study. The objective of this study was to determine the botanical composition by weight of rangelands, green and dry yield of, grasses, legumes and other plant families and the capacity of grazing.As a result of plant sampling in the summer of 2016, 11 plant taxa belonging to 5 species were identified. 5 of these plant taxa belong to grasses, 2 of them belong to legumes and 4 of them belong to the other species. As a result of vegetation analysis according to the weight of the area it was determined that 92.2% of the average botanical composition was composed of wheat, 1.6% of legumes and 6.1% of other family members. It was determined that the most common species in the study area were the Italian kelp tails (Phleum subulatum) from wheatgrass. For 160 days of average grazing period (beginning of May, mid October), the grazing capacities are qualified for; 12 animal units (AU) in Sarımurt Rangeland, 3 AU in Yolunoluk Rangeland, 18 AU in Ağalan Rangeland. Additionally in total 9 soil samples which were devided by 3 samples per rangeland, were gathered for determining some soil properties on those rangelands. Texture, pH and electrical conductivity analysis have been conducted on each sample of soil. As a result of some analysis, pH is 7,82 and Eİ (Electrical conductivity) is 308 on Sarımurt, pH is7,46 and Eİ is 277 on Yolunoluk, pH is 7,75 and Eİ is 229 on Ağalan rangelands and soil textures of them are light clay and sandy clay soil.