Museum marketing and value co-creation
Müze pazarlaması ve ortak değer yaratımı
- Tez No: 509748
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİME DEMET SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı müze ziyaretçilerini ve onların müze ziyareti hakkındaki bakış açılarını anlamak ve müzelerin hedeflerini tanımlamaktır. Farklı müze ziyaretçi tipleri ve onların müze ziyaretleri sırasındaki eğilimleri, ziyaret öncesi, ziyaret anı ve ziyaret sonrası ortak değer yaratımı ve müze öğrenimi bakış açısı ile incelenmiştir. Bu çalışmada müze öğrenimi teorisinin on iki boyutu, ortak değer yaratımının beş önermesi, zaman aralıklarındaki müze dönüşümü ve onların ortak noktaları açıklanmış ve veri analizleri ile desteklenmiştir. Anket soruları, Türkiye piyasasındaki pazarlama ve müzecilik mantalitesini bir araya getirmek amacında olan bazı varsayımları, bazı teorik bilgilerin yardımı ile test etmek hedefiyle hazırlanmıştır. Bu çalışma, çevrimiçi anket yöntemi ile, araştırmaya katılan 148 katılımcıdan elde edilen verilere dayanarak ve faktör analizi kullanılarak Facilitator, Professional/Hobbyist, Poser, Experience Seeker, ve Explorer olmak üzere beş faktörü belirtmektedir. Araştırmaya katılan kişiler hakkında genel tanımlayıcı veriler çalışmada açıklanmıştır. Buna ek olarak, tüketiciler ve müzeler hakkında birtakım bakış açıları elde etmek amacı ile, belirtilen faktörler ve bu faktörlerin çeşitli değişkenler ile olan bağıntıları Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Son olarak, her faktörün kültürel faaliyetlere katılım, ön bilgi, ön öğrenme, fiziksel çevrenin etkisi, zaman, fiyat hassasiyeti, iptal etme sebebi, sosyal grup, bilgi kaynağı, anlama, insan etkileşimi, çevreye uyum, zevk alma, aidiyet hissi, öğrenme, dış dünyadan kaçma, içerik üretimi, tekrar ziyaret etme ve memnuniyet kaynağı gibi sorulan konular ile korelasyon sonuçları gösterilmiş ve açıklanmıştır. Çalışma, müze ziyareti deneyimi hakkında birçok öngörü sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study intends to better understand the museum visitors and their perspective about the museum visit and to describe the museum's objectives. Different museum visitor types and their tendencies about before, during, and after the museum visit time lines are investigated from the value co-creation and museum learning perspective. The museum learning theory's twelve dimensions such as motivation and expectation, prior knowledge, previous experience, prior interest of the visitor, control and choice, social group mediation, mediation by people from the outer social group, advance organizers, the orientation of the visitor within the physical environment, large-scale environment and architectural elements, design, and reinforcing experiences and events outside the museum are mentioned. Value Co-creation's five axioms, museum transformation in time periods, and their common points are explained and supported with data analysis in this study. The survey questions are prepared to test several postulates about the Turkish market to combine the marketing and museology mentality. Based on the collected data by online survey method from a sample of 148 respondents, by using factor analysis, this study designates five factors, namely Facilitator, Professional/Hobbyist, Poser, Experience Seeker, and Explorer. General descriptive data about the respondents is explained in the study. Secondly, designated factors and their correlations with several variables are investigated by Pearson correlation analysis to get several insights about the consumers and museums. Finally, each factor's correlation results with asked matters such as participation in cultural activities, prior knowledge, pre-learning, effect of physical environment, time, price sensitiveness, cancelation reason, social group, information source, appreciation, human interaction, orientation, belongingness, enjoyment, learning, escapism, content generation, re-visiting, and source of satisfaction are shown and explained. The study provides several insights about the museum visiting experience.