The representation problem of causal relationships in complex systems modeling
Kompleks sistemlerin modellenmesinde nedensel ilişkilerin temsili problemi
- Tez No: 509755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ FEVZİ ZAMBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
An adequate representation for causal relations of a phenomenon offers (i) an explanatory architecture of the phenomenon; (ii) a basis for modeling the phenomenon; and thus, (iii) a way to make predictions about similar events. However, the criterion of the 'right' way to represent causation is highly disputed among econometrists and computer scientists as well as philosophers. Each representational framework may bear different ontological commitments concerning the nature of the causal connection. In this thesis, it is argued that the current representations embrace an ontology bound to linearity and will remain inadequate to represent complex systems as long as linearity is presumed. To characterize the relation between cause and effect in those systems it is needed that a representational framework for nonlinearly interacting complex phenomena. As a conclusion, the major obstacle in the way of representing nonlinear causation addressed as an ontological problem
Özet (Çeviri)
Bir fenomenin temsil edilmiş nedensel ilişkileri fenomene dair (i) açıklayıcı yapısını (ii) modelleme için altyapısını, ve (iii) benzer durumlar hakkında öngörüde bulun- mayı sunar. Ancak, nedensel ilişkileri 'doğru' temsil etme biçemleri filozoflar kadar ekonometristler ve bilgisayar bilimciler tarafından da çokça tartışmalı bir konu olmuştur. Mevcut temsil yapılarında nedensel bağıntının doğasına dair farklı ontolojik bağlanımlar bulunabilir. Bu temsil yapılarının lineerliğe dayalı bir ontolojisi olduğunu ve bu lineerlik varsayıldığı sürece söz konusu temsillerin kompleks sistemleri temsil etmede yetersiz kalmaya devam edeceklerini iddia edilmiştir. Kompleks sistemlerdeki neden-sonuç arasındaki ilişkinin betimlenmesi için, lineer olmayan yollarla etkileşen kompleks fenomenlerin temsilini veren bir“lineer-olmayan nedensel açıklama”ya ihtiyaç duyulmaktadır. Sonuç olarak, lineer-olmayan nedenselliği temsil etmedeki en büyük engelin ontolojik bir sorun olduğuna işaret edilmiştir.