Caz doğaçlamalarında, dikey - yatay materyaller arasındaki ilişkilere örnek olarak akorlar arası geçişlerde kullanılan parti hareketleri: 1990 sonrası kuşaklara mensup tenor saksofoncuların parti hareketleri kullanımları örneğinde karşılaştırmalı bir inceleme ve analitik çerçevede bir formülasyon denemesi
Voice leading used on chord changes in jazz improvisation as a tool for interrelating horizontal and vertical materials: A comparative examination and a formulation study within the analytical framework on the example of voice leading techniques used by the tenor saxophonists of the post 90's generation
- Tez No: 509754
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ALPER MARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Caz doğaçlamasında kullanılabilecek olan teknikleri ve materyalleri genişletmek için eski zamanlardan günümüze kadar başvurulan en önemli yöntemlerden biri transkripsiyon olmuştur. Bunun en önemli nedenlerinden biri kuşkusuz icracıların belli bir olgunluğa erişmelerinin ardından, kendi dillerini yaratma istekleri ve çabalarıdır. Eski veya günümüz ustalarının doğaçlamada kullandığı ritmik figürler, teknikler, kalıplar, cümleler ve çaldıkları ezgilerin sahip olduğu öğeler defalarca taklit edilmek suretiyle içselleştirilmeye çalışılır ve nihayetinde bu karışım sonucunda tamamıyla özgün bir dil oluşturulur. Çalışılan bu tekniklerden biri de akorlar üzerine uygulanan parti hareketleridir. Bu teknik, teorik veya uygulamalı olarak ne kadar derinlemesine incelenirse, icracının müzikal bilgisini, becerisini ve bakış açısını genişletmesi de o oranda mümkün olabilmektedir. Bu çalışmayla 90 sonrası kuşaklara mensup olan önemli saksofon icracılarının kullanmakta olduğu parti hareketleri, çalışmanın çerçevesi uyarınca analiz edilerek, irdelenecek; günümüz caz müziği icracılarının doğaçlama olanaklarının genişletilmesine ve doğaçlamalarına daha sistematik bir bakış açısının kazandırılması amaçlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Transcription has been one of the most important methods used from old times to nowadays in order to expand the techniques and materials that can be used in jazz improvisation. One of the most important reasons is undoubtedly the willingness and efforts of the performers to create a unique language when reached a certain level of perfection. The rhythmic figures, techniques, patterns, phrases and elements of the melodies played by the old and contemporary masters are tried to be interiorized by being imitated repeatedly and consequently a completely distinctive language is generated. Voice leading is the one of the techniques concerned. The more this technique is theoretically or practically analysed, the more it makes possible for the performer to expand the musical knowledge, skill and perspective. This study aims to enhance the improvisation capabilities of today's jazz music performers and make them gain a more systematic perspective for their improvisations by intensive analyzing the voice leading techniques used by the major saxophonists of the post 90's generation—within the scope of the study.