Müşteri segmentasyonu odaklı bütünleşik bir ürün öneri sistemi: Moda perakendesi sektöründe bir uygulama
A customer segmentation oriented integrated product recommendation system: An application in fashion retail sector
  1. Tez No: 509796
  2. Yazar: EMRE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Küreselleşme ve hızla artan rekabet koşulları, günümüz firmalarını mevcut ve potansiyel müşterilerine yeni çözümler sunma arayışına itmektedir. Özellikle perakende sektöründe faaliyet gösteren ve hem online hem de offline perakendecilik yapan firmalar için, müşterilerinin kişisel tercihlerine göre doğru ürünleri, doğru yerde ve zamanda sağlayabilmek çözüm aranan problemlerin başında gelmektedir. Söz konusu firmalar bu problemin çözümüne yönelik olarak veri madenciliği tekniklerinin yardımıyla etkin ürün öneri sistemleri geliştirebilme ve bu sistemleri tüm kanallarında kullanabilme çabası içerisindedir. Bu motivasyonla, bu çalışmada da çeşitli veri madenciliği tekniklerini birleştiren bütünleşik bir ürün öneri sistemi sunulmaktadır. Önerilen yaklaşım, mevcut verilerin analizi ile müşterilerin segmentlere ayrılması, ilgili müşteri segmentine yer boyutunun da eklenmesiyle bu boyutu da içerecek bir sepet analizi yapılarak benzer segmentte bulunan müşterilerin birliktelik kurallarının tespit edilmesi ve nihayetinde doğru ürün önerilerinin oluşturulması adımlarını kapsamaktadır. Böylelikle müşterilere daha doğru ve ilgilerine uygun ürün önerilerinin üretilmesi hedeflenmektedir. Sunulan yaklaşım moda perakende sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın elektronik ticaret sitesinden edinilen gerçek müşteri verileri üzerinde uygulanmış ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization and increasing competitive conditions push today's companies to find to serve new solutions to their existing and potential customers. Especially for the companies which is active in retail sector and both serving in online and offline channels, serving right products in right place and time to the customers is one of the most important problems. These companies struggle developing and using efficient product recommendation systems via using data mining techniques on their all channels to solve the problem that mentioned above. With this motivation, this work offers an integrated product recommendation system which combines various data mining techniques. Offered approach includes these five steps: analysis of existing data of customers, segmentation of the customers, adding location parameter to the segmentation data, an association rule mining with this segmented data and finally creating the right product recommendations to the customer. In this way, this model aims to create product recommendations which is more accurate and fitted with customer expectation. Offered approach applied on data which obtained from a fashion retail company and results are evaluated. The data includes company's real e-commerce and customer data.