Pazarlama faaliyetlerinde etkin kullanılabilecek müşteri yaşam boyu değeri bazlı müşteri segmentasyonu ve analizi modeli (YASAM)
Customer lifetime value based customer segmentation and analysis model (YASAM) to be used effective in marketing activities
- Tez No: 598555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN TOLON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Pazarlama ve müşteri ilişkileri konularında verimli faaliyetler gerçekleştirebilmek için kurumların yapması gereken ilk adım müşteri segmentasyonudur. Müşteri segmentasyonunu doğru yapabilmek beraberinde ürüne yönelik pazarlama karması elemanları için bütünleşik iletişim elemanlarını doğru belirleyebilmenin yolunu açar. Kurumların mevcut müşterileri arasından satışa en yakın ve en uzakları bulabilmek ise pazarlama kaynaklarının daha etkin kullanılarak satışa daha kolay ve hızlı ulaşabilmeyi sağlar. Müşteri Yaşam Boyu Değeri (MYBD) metriği ise kurumların bu amacına yönelik önemli bir bilgi sunmaktadır. Yani satış odaklı bir pazarlama için değer bazlı müşteri segmentasyonu elde etmek üzere MYBD kullanımı çok uygun olacaktır. Bu nedenle bu çalışmada MYBD bazlı bir müşteri segmentasyonu oluşturmayı ve bunun analiz edilerek anlamlı bilgiye dönüştürülerek kurum içerisinde uygulanabilmesi için bir model önermekteyiz. Bu model, temel olarak ürün karması oluşturma yaklaşımı, makine öğrenmesi kümeleme yöntemlerinden k-ortalama metodunu ve markov zinciri geçiş matrisi analizini içermektedir.
Özet (Çeviri)
In order to realize productive activities in marketing and customer relations, the first step that organizations should make is customer segmentation. To be able to do customer segmentation accurately, opens the way for accurate identification of the integrated communication elements for the marketing mix elements for the product. Finding the closest and farthest from the existing customers of the corporations makes the marketing resources easier and faster to use by using marketing resources more effectively. The Customer Lifetime Value (CLV) metric provides important information for this purpose. In other words, it would be very convenient to use CLV to obtain value-based customer segmentation for sales-oriented marketing. For this reason, in our study, we propose a model for creating a customer segmentation based on CLV and analyzing it and converting it into meaningful information. This model mainly involves the product mix-up approach, the k-means method of machine learning clustering methods and the markov chain transition matrix analysis.