Evlilikte kadına yönelik fiziksel şiddeti meşru görme ile cinsiyetçi tutumlar ve adil dünya inancı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The research on the relationship between the sexistattitudes and belief in a just world in the context ofthe legitimacy of the physical violence againstwomen in the marriage
  1. Tez No: 509797
  2. Yazar: CEREN KURTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP GİRAY KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Evlilikte kadına yönelik fiziksel şiddeti meşru görme ile cinsiyetçi tutumlar ve adil dünya inancı arasındaki ilişkinin araştırılması bu çalışmanın temel amacı olarak belirlenmiştir. Çalışmada literatür taraması ve anket uygulaması yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Yapılan anket kapsamında İstanbul ilinde 105 erkek ve 103 kadın olmak üzere 208 kişiyle görüşülmüştür. Evlilikte kadına yönelik fiziksel şiddetin meşrulaştırılması üzerinde etkili olan faktörlerden cinsiyetçi tutumlar ve adil dünya inancı ekseninde açıklama getirilmiştir. Adil dünya inancı ile evlilikte kadına yönelik şiddeti meşru görme davranışı arasındaki ilişkisi daha önceki çalışmalarda incelenmemiştir. Bu yönüyle bu araştırma sonraki araştırmalara ışık tutacak niteliktedir. Elde edilen sonuçlara göre genel (global) adil dünya inancının ve düşmanca cinsiyetçiliğin evlilikte kadına yönelik fiziksel şiddeti meşrulaştırma düzeyi üzerinde anlamlı bir etkisi vardır. Genel (Global) adil dünya inancı ve düşmanca cinsiyetçilik arttıkça evlilikte kadına yönelik fiziksel şiddeti meşru görme davranışı artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to investigate the relationship between the sexist attitudes and belief in a just world in the context of the legitimacy of the physical violence against women in marital relationship. The literature review and survey methodologies have both been used. The survey was responded by 208 participants in total of which 105 are male and 103 are female. Factors influencing the legitimization of physical violence against women in marriage are explained within the scope of sexist attitudes and belief in a just world. The relationship between belief in a just world in the context of the legitimacy of the physical violence against women in the marriage has not been examined in previous studies. In this regard, this research would be referred by future studies. According to the results obtained, global belief in a just world and hostile sexism have a significant effect on legitimizing the physical violence against women in the marriage. As global belief in a just world and hostile sexism increase, the legitimacy of physical violence against women in marriage increases.