The economic and political reflections of national branding in Turkish foreign policy
Ulusal markalaştırmanın Türk dış politikası'nda ekonomik ve politik yansımaları
  1. Tez No: 509805
  2. Yazar: KSENIIA ROGOZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR İMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Küresel zenginlik ve güç arayışları ülkeler arasında beklenmedik değişimlere neden olurken, uluslararası bağlılık küreselleşmeye ayak uydurabilmiştir. Irksal, kültürel, etnik ve giderek artan politik farklılıklar daha belirgin hale gelmiş ve her ülke rekabetçi bir kimliğe sahip olma ihtiyacı hissetmeye başlamıstır. Bu ihtiyaç, ulusal güvenlik ve bu tezde görüleceği üzere her ülkenin kalkınma umutları için en önemli endişe haline gelir. Çağdaş dünya siyaseti, en etkili ve başarılı markaların küresel yatırımcıları çekeceği ve ulusların refahına, yani ekonomik büyümeye, ekonomik kalkınmaya katkıda bulunacağı anlamda, rekabetçi markalar için bir mücadele alanı olarak açık bir şekilde kabul edilebilir. Ayrıca, dış politika ve ulusal güvenlik hedefleri, başarılı ulusal markalaşma ile olumlu yönde etkilenecektir. Bu tezde tartışılacağı üzere, dış politikada göreceli olarak yeni bir yumuşak güç olarak başarılı bir ulusal marka stratejisinin yürütülmesi, devletlerin uluslararası siyasi arenadaki rolünü artıracak ve devletlerin geniş anlamda ulusal çıkarlara ulaşmasını kolaylaştıracaktır. Devletin dünya çapında tanınması, köklü ve yüksek kaliteli markaların başarılı bir şekilde tanıtımına bağlıdır, çünkü“arz-talep”ilişkilerine dayalı herhangi pazar etkileşiminin politik bileşenleri vardır ve“ticari markaların tanıtımı”pazarlama stratejileri aracılığıyla çalışır. Bu güçlü markaların küresel ekonomi politiğinde tekel güce sahip olmaları çok yaygındır. Bu tez, Türkiye'nin ulusal markalaşma uygulamalarını gözden geçirecek ve bu da dış dünyayla olan ilişkilerinde önemli ve stratejik bir araç olacaktır. Bu analize paralel olarak, bu çalışma, ulusal marka stratejisinin, Türkiye'nin dünya siyasi arenasında imajını nasıl geliştirebileceğini ve yumuşak güç olarak Türkiye'ye nasıl fayda sağlayacağını, nasıl yardımcı olabileceğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu noktada Türk dış politikası ile ulusal marka arasındaki bağlantı kurulacak ve başarılı markalaşmanın Türk imajına katkısı tartışılacaktır. Son olarak, dengeli dış ilişkilerin korunması amacıyla, dünyadaki Türk milli çıkarlarının tanıtımı ile ilgili politika önerileri verilecektir.
Özet (Çeviri)
Global interconnectedness has gained pace with globalization, meanwhile the global pursuit of wealth and power have resulted in unanticipated variations among countries. Racial, cultural, ethnic and increasingly political differences have become more prominent and each country feels the urgent need to have a competitive identity. This need becomes the most important concern for national security and each country's development prospects as this thesis will demonstrate. Contemporary world politics can be openly considered as a struggle for competitive brands in the sense that the most effective and successful brands will attract global investors and will contribute to the nations' prosperity in a broad sense, i.e. economic growth, economic development. In addition, foreign policy and national security goals will be positively influenced by successful national branding. As it will be argued in this thesis, conducting a successful national branding strategy in foreign policy as a relatively new kind of soft power would increase the role of states in international political arena and would facilitate achieving states national interests in the broad sense. Worldwide recognition of the state depends on the successful promotion of well-established and high-quality brands, since any market interaction based on“demand-supply”relations has a political component and operates through the marketing strategies of“promotion of trade marks”. It is very common that such strong brands are seeking certain monopoly power in the global political economy, this thesis will scrutinize Turkey's practices in national branding, which would serve as an important and strategic tool in its relations with the outside world. In line with this analysis, this study aims to examine how national branding strategy might help to enhance Turkey's image in the world political arena and how strategy as soft power would benefit the state. At this point, the linkage between Turkish foreign policy and national branding will be established and the contribution of successful branding to Turkish image will be discussed. Finally, policy recommendations will be given with regard to promotion of Turkish national interests in the world with the aim of maintaining balanced foreign relations.