Reflections of political regimes in policy making: wordfish comparison of the United States of America and the People's Republic of China artificial intelligence policy documents
Siyasi rejimlerin politika yapımındaki yansımaları: Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin yapay zeka politika belgeleri wordfısh karşılaştırması
  1. Tez No: 881848
  2. Yazar: ELİF DAVUTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİZ DİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Algoritma, büyük veri, yapay zekâ (AI), kodlama, makine öğrenimi ve diğer ilgili terimler; işe alım ve pazarlamadan oy kullanmaya kadar hayatımızın her bir noktasına dokunarak çeşitli amaçlara hizmet ettikleri için son yıllarda hem akademik hem de günlük hayatta yakından ilgilenilen kelimeler olmuştur. Popülerliğine rağmen, bunlar siyasi rejim türleri açısından sistematik olarak analiz edilemedi. Bu nedenle, algoritmaların kullanılması yönetilenler ile iktidar arasındaki ilişkide herhangi bir değişiklik meydana getirebilir mi sorusu uzun zamandır ele alınmayı bekliyor. Bu kapsamda çalışma, siyasi rejimlerin politik yönlerini ve bunların AI politika belgelerine yansımalarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Mevcut jeopolitik iklimde, ABD ve Çin bir AI yarışına girmiş durumdalar ve yine de iki farklı siyasi rejim modelini temsil ediyorlar: liberal demokrasi ve tek partili otoriterlik. Bu tez AI politika rejimlerinin siyasi rejim ilkelerini yansıtıp yansıtmadığı sorusunu soruyor. Bunu cevaplamak için, 2016 ile 2023'ün ilk yarısı arasında ABD ve Çin'de yayınlanan ulusal, bölgesel ve il düzeyindeki AI politika belgeleri, veri olarak kullanılıyor ve özellikle Wordfish ölçekleme tekniği olmak üzere metin olarak veri metodolojisi kullanılarak analiz ediliyor. Yapılan analizler sonucunda, demokrasinin temel ilkelerinin ABD AI politika dokümanlarında çoğunlukla göz ardı edildiği ve zaman içerisinde birçok değer arasında dalgalandığı tespit edilmiştir. Ayrıca, son zamanlarda demokratik eğilimleri yansıtan belgelere rastlansa da özellikle iç güvenlik, enerji ve ulaştırma ile ilgili ulusal düzeydeki politika belgelerinin daha otoriter bir eğilime sahip olduğu gözlemlendi. Bunlara ek olarak, bölge ve il düzeyindeki belgelerin ulusal belgelere kıyasla daha demokratik bir yaklaşıma sahip olduğu da tespit edildi. Son olarak ABD'nin, AI konusunda özel ve kamu sektöründen farklı aktörlerle ortaklık kurulmasını önemsediği ancak AI inovasyonunun devlet teşviklerinden ziyade pazar odaklı tasarlandığı düşünülmektedir. Öte yandan Çin'in, yapay zekâyı en başından itibaren istenen ekonomik büyümeyi elde etmek için bir araç olarak gören geniş politika sloganları etrafında görünüşte daha birleşik bir yaklaşım sergilediği, bu nedenle tüm seviyelerdeki politika belgelerinin daha dengeli bir konuma sahip olduğu görülmektedir. Ulusal düzeyde, en ilerici belgeler esas olarak kişisel bilgi, veri ve veri güvenliğiyle ilgiliyken, en kısıtlayıcı belgeler eğitimle ilgilidir. Ayrıca Çin'in; yerel hükümet ve şirketlerin, merkezi hükümetin desteğini alabilmeleri için belgeleri bu şekilde oluşturduğu düşünülmektedir. Sonuç olarak, her iki ülkede de AI politikasının büyük ölçüde 'güç için AI' vizyonuna dayandığı yorumu yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Algorithm, big data, artificial intelligence, coding, machine learning, and any other related terms have been the catchy words in recent years both in academia and daily life as they serve multiple purposes ranging from hiring, and marketing to voting by touching each and every inch of our lives. Despite the popularity, these terms could not have been analysed systematically in regard to political regime types. Therefore, the question of whether the use of algorithms can lead to any shift in the relation between the ruled and the ruler has long been waiting to be addressed. In this regard, the study aims to analyse the policy aspect in political regimes and their reflection on AI policy documents. In the current geopolitical climate, the US and China are engaged in an AI race and yet represent two different political regime models, liberal democracy and single-party authoritarianism. This dissertation asks whether their AI policy regimes reflect their political regime principles. In order to answer this question, national, local and provincial AI policy documents released in the US and China between 2016 and the first half of 2023 are utilized as data and analysed by means of text as data methodology, specifically Wordfish scaling technique. At the end of the analyses, it was found that the core principles of democracy are mostly overlooked in the US AI policy documents, and they have fluctuated between many values over time. Additionally, it was observed that national level policy documents, especially about homeland security, energy, and transportation, have a more authoritarian leaning although some recent ones reflect democratic tendencies. It was also found that regional and municipal level documents have a more democratic approach compared to the national documents. Finally, the US highly regards the partnership with different actors from private and public sector in AI, but AI innovation is more designed according to the market rather than the state incentives. China, on the other hand, has a seemingly more unified approach around broad policy slogans which view AI as a tool to achieve the desired economic growth from the very beginning, so the policy documents on all levels have a more balanced position. On the national level, most progressive documents are mainly about personal information data and data security while the most restrictive documents are about education. Also, China has created the documents in such a way that local government and companies can utilise them to get the support of the central government. All in all, it might be interpreted that AI policy in both countries relies heavily on 'AI for power' vision.