Economic growth in autocracies
Otokrasilerde ekonomik büyüme
- Tez No: 509808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYKUT ATTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Siyasi rejimlerin ekonomik sonuçlar üzerindeki etkisine dair önceki çalışmalar büyük ölçüde otokrasileri homojen rejimler olarak ele almaktadır. Siyasal kurumlarda ve otokrasinin ekonomilerindeki içsel heterojenlik göz önünde bulundurulduğunda, ekonomik sonuçlara etkilerini incelemek için siyasi rejimlerin iki değerli sınıflandırmasını kullanmak daha az bilgilendiricidir. Bu tez, öncelikle otokrasilerde ekonomik büyümeyi parçalara ayırmakta ve hem otokratik olmayan hem de farklı otokratik rejim türleri içinde ekonomilerinin yapısındaki ve büyümesindeki heterojenliği göstermektedir. İkincisi, karşılaştırmalı politik ekonomi literatüründe daha temel bir soruyu ele almakta ve otokratik rejim türlerinin ülkeler arasında ve zaman içinde ekonomik büyüme ve gelir düzeyi farklılıklarını açıklayıp açıklamayacağını sormaktadır. Kapsamlı bir cevap vermek için, büyüme oranları ve gelir seviyeleri için çeşitli statik ve dinamik panel modelleri tahmin ediyor. Kısa ve uzun vadeli nedensel ilişkiler, dengeli ve dengesiz veriler kullanılarak ve, Cheibub ve diğerleri (2010), Geddes ve diğerleri (2014) ve Wahman ve diğerleri (2013) otokratik rejim sınıflandırmaları kullanılarak 1972'den 2008'e 37 yıl boyunca incelenmiştir. Otokratik rejim türleri, modele zaman etkileri getirildikten sonra büyüme farklılıklarını açıklamada bilgilendirici değildir. Otokratik rejim türlerinin gelir düzeylerine etkisinin araştırılması, Acemoğlu ve diğerleri (2017) tarafından da kullanılan dinamik panel prosedürlerini izlemektedir. Yine, zaman etkisi modelere dahil edildiğinde, rejim türlerinin açıklayıcı gücü önemli ölçüde azalır. Sonuçlar kesin olarak, gelir ve büyüme oranındaki farklılıkların çoğunlukla tüm rejim türleri için ortak olan diğer faktörler tarafından açıklandığını göstermektedir. Aynı zamanda, rejimlerin sınıflandırılma biçiminde büyük bir keyfiliğin var olması ve rejimler içindeki politik kurumsallaşmanın çok farklı olması, büyüme oranları ve gelir düzeyleri üzerinde birbiçimli ve tutarlı bir etki göstermediği mümkündür.
Özet (Çeviri)
Previous studies on the effect of political regimes on economic outcomes largely consider autocracies as homogenous regimes. Given the internal heterogeneity in the political institutions and economies of autocracies, using dichotomous classification of political regimes to study their effect on economic outcomes is less informative. This dissertation first decomposes economic growth in autocracies and demonstrates the heterogeneity in the structure and growth of their economies both in distinction with non-autocracies and within the different autocratic regime types. Second, the dissertation addresses a more fundamental question in comparative political economy literature and asks whether autocratic regime types explain economic growth and income level differences across countries and over time. To offer a comprehensive answer, it estimates several static and dynamic panel models for growth rates and income levels. Short and long-run casual relationships are studied using balanced and unbalanced data, across Cheibub et al. (2010), Geddes et al. (2014) and Wahman et al. (2013) autocratic regime classifications over 37 years from 1972 to 2008. Results show that autocratic regime types are not informative in explaining growth differences once time effects are introduced to the model. The study of the effect of autocratic regime types on income levels follows the dynamic panel procedures also used in Acemoglu et al. (2017). Again, the explanatory power of regime types significantly reduces once time effect dummies are included. The results conclusively show that income and growth rate differences are mainly explained by other factors that are common to all regime types. It is also possible that there exists sizable arbitrariness in the way regimes are classified, and political institutionalization within regimes are too diverse that they fail to demonstrate a uniform and consistent effect on growth rates and income levels.