Economic growth, rising middle class and democratic transition in Nigeria: An appraisal of the 2015 presedential elections
Nijerya'da ekonomik büyüme, orta sınıf ve demokratik geçiş: 2015 başkanlık seçimlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 515423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÇELİK RUSSELL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
On yıllarca süren zayıf ekonomik performans ve kötü yönetim ile ön plana çıkan Afrika'da ön görülememiş ekonomik büyüme yılları; kıtayı, genç, eğitimli, orta sınıf insanlarının katılımı ve talebi üzerinden demokrasi ve sivil toplum aktivizmi için hareketli bir alan haline getirdi.Bu çalışma, ekonomik büyümedeki son patlamanın seçimleri nasıl etkilediğini, özellikle Nijerya'daki, bağımsızlık sonrası Nijerya tarihindeki ilk iktidardan bir muhalif politikacıya demokratik olarak geçişini görüldüğü ilk özgür ve adil olan seçim olan 2015 cumhurbaşkanlığı seçimlerini nasıl etkilediğini incelelemektedir. Başka bir deyişle, bu çalışma, ne kadar küçük olursa olsun, yükselen orta sınıfın, Nijerya'da siyasi liderleri seçme ve değerlendirme söz konusu olduğunda siyaset dinamiklerini nasıl değiştirdiğini ve seçmenlerin orta gelir durumuna ulaştıklarını göstermektedir, halk etnik ve dini sözlerine bakarak değil ekonominin performansına ve gelecekte kendilerini neyin beklediğine göre politikacıları değerlendirmektedir. Çalışma, bu soruların ele alınmasında ikincil veri kaynağını benimser ve Nijerya'da 2015'teki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, o dönem orta sınıfın başkana inancını yitirmesi ve sürekli olarak liderlik değişimini istemesi sonucunda mümkün olduğunu ileri sürmektedir. Tarihsel değişimlerden sorumlu olan olayların ve faktörlerin tam dönüşümünü anlamak için, ülkelerin daha zengin hale gelmesiyle daha da demokratik hale geleceğini öngören modernleşme kavramından yardım alınmıştır. Ayrıca, ekonomik büyümenin güçlü bir siyasi kurum oluşturma çabasında büyük bir fark yarattığını, ancak her derde deva olmadığını savunuyor. Orta sınıfın demokrasiye yönelik tutumlarının dayanıklılığı ve orta sınıf boyut olarak büyüdükçe özgüvenlerinin artıp artmayacağı 2019'da yapılacak bir sonraki seçimde test edileceklerdir. İleriye dönük olarak, 2015 seçimlerinin Batı Afrika'nın geri kalanı için bölgesel sonuçları nelerdir? Bir bütün olarak Batı Afrika bölgesi için yeni bir şafak olup politik bir kriz yaratmadan bir liderden diğerine iktidarın barışçıl bir şekilde aktarılması eğilimine önemli bir etki yapmıştır.
Özet (Çeviri)
Years of unprecedented economic growth in Africa which was preceded by decades of poor economic performance and bad governance has turned the continent to be a vibrant arena for democracy, civil society activism such as through the participation and demand of young educated, middle class people. This study examines how the recent boom in economic growth is affecting elections, particularly the 2015 presidential elections in Nigeria which was the first free and fair that show the democratic transition of power from an incumbent to an oppositions politicians in Nigeria in its entire post-independence history. In other words, the study focuses on how the rising middle class, no matter how tiny, is changing the dynamics of politics particularly when it comes to voting and evaluating political leaders in Nigeria and shows that as the voters reach middle income status, they evaluate their politician based on the performance of the economy and what the future holds for them rather voting along the ethnic and religious lines. The study adopts the secondary source of data in addressing these questions and argues that the historic 2015 presidential elections in Nigeria were made possible as a result of continued disenchantment of the middle class on the president of that time and the yawning for a change of leadership. In order to understand the complete transformation of events and factors which were responsible for the historic change, due assistance was taken from the concept of modernization which anticipates that as countries become wealthier they will also become more democratic. It also argues that economic growth makes a huge difference in the effort to build strong political institution but it alone is not a panacea. The resilience of the middle class attitudes towards democracy and whether they will become more resilient as the middle class expands in size and confidence in unclear and will be tested in the next election due in 2019. Going forward, what are the regional implications for the 2015 elections will be having for the rest of West Africa? For the region of West Africa as a whole, it ushered a new dawn and marks a significant effect on the growing trend of peaceful transfer of power from one leader to another without creating a political crisis.