The causality relationship between sectoral credits and economic growth: A case study for banking in Turkey
Sektörel krediler ve ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisi: Türkiye bankacılık örneği
  1. Tez No: 759074
  2. Yazar: İSMAİL YÖNTEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ekonomik büyüme özellikle sürdürülebilir ve sağlam temellere dayanması durumunda ülkelerin gayrisafi milli hasılasını, istihdamı ve refahını etkilemesi sebebiyle ülkeler için önem arz etmektedir. Bu nedenle ülkeler ekonomik büyümeyi sağlamanın yollarını ve bunu sürdürülebilir kılmanın yollarını araştırmaktadır. Bankacılık sektörü, finansal aracılık işlemleri veya tasarruf sahiplerinden yatırımcılara fon aktarımını kolaylaştırması, yani tasarrufların mevduat yoluyla harekete geçirilmesi ve krediler yoluyla yatırımlara tahsis edilmesi için bir kanal sağlaması nedeniyle günümüz ekonomisinde kritik öneme sahiptir. Sağlıklı ve verimli bir finans sektörü, tasarruf birikimini teşvik eder ve bunların verimli yatırımlara tahsis edilmesini ve yönlendirilmesini kolaylaştırır. Bankalar çoğu ülkede birinci finansal aracı kurumlardır ve son küresel deneyimler, reel ve finansal sektörler arasında bir ayrımı sürdürmenin zor olduğunu göstermiştir. Dünya daha entegre hale geldikçe ve işlemler finansal kurumlar aracılığıyla yürütüldükçe, finans sektörü ekonominin reel yönünün belirleyicisi olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de bankalar, Türk finansal sistemini destekleyen başlıca finansal aracılardır. Sektör hem kamu bankalarından hem de özel bankalardan oluşmakta olup, para ve sermaye piyasası işlem ve faaliyetlerinin çoğunluğunu bankalar gerçekleştirmektedir. Bankalar, reel ekonominin ve toplumun farklı kesimlerinin en büyük finansal aracı kuruluşlarıdır. Banka kredileri ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki uzun yıllardır araştırılmaktadır. Bankacılık sektörü tarafından verilen kredilerin ekonomik büyüme üzerinde etkisi olduğu tartışılmaktadır. Bu çalışmada para kavramı ve bankacılık hakkında bilgiler verilmektedir. Ekonominin farklı aktörleri ve bankacılık sektörü arasındaki ilişkiyi anlamak için bankacılığın tarihçesinden ve modern dünyada bankacılığın rolünden bahsedilmiştir. Türkiye'deki bankacılık yapısı ve bazı önemli bankacılık oranları analiz edilerek Türkiye'de bankacılığın oluşumu incelenmiştir. Ek olarak, ekonomik büyümenin tanımı ve ekonomik büyümenin türleri tartışılmıştır. Türkiye'nin ekonomik büyüme tarihi ve ekonomik büyüme için bazı önemli göstergelerden de bahsedilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Türkiye'de 2005-2021 yılları arasında 10 sektörel kredi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki incelenmiştir. Analiz edilen değişkenler önce ADF birim kök testi, ardından eşbütünleşme testi, Granger nedensellik testi durağan serilerle yapılmış ve korelasyon matrisi oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlar ışığında 10 sektöre ait banka kredilerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic growth is an important topic for countries in the sense that it has affected gross domestic product, employment and welfare of a country especially it is sustainable and based on reliable grounds. Due to this fact, countries investigate the ways to ensure economic growth and how to make it sustainable. The banking sector is critical in today's economy because it facilitates financial intermediation or the channeling of funds from savers to investors which means providing a channel for mobilizing savings via deposits and allocating them to investment via loans. A healthy and efficient financial sector promotes savings accumulation and facilitates their allocation to the most productive investments. Banks are the primary financial intermediaries in most of the countries. Recent global experiences have demonstrated that it is difficult to maintain a separation between the real and financial sectors. As the world becomes more integrated and transactions are conducted through financial intermediaries, the financial sector emerges as a determinant of the economy's real side. In Turkey, banks are main financial intermediaries that support the Turkish financial system. The sector is composed of both state-owned and private bank and banks perform the majority of money and capital market transactions and activities. Banks are the main supporter of the real economy and different segments of the society. The relationship between bank loans and economic growth has been searched for many years. It has been discussing that the loans that are given by banking sector has an effect on economic growth. In this study, information about money and banking is given. The history of banking and the role of banking in modern world are mentioned to understand the relationship between different agents of economy and banking sector. It is examined the formation of banking in Turkey by analyzing the banking structure and some important banking ratios in Turkey. Additionally, the definition of economic growth and types of economic growth are discussed. The history of Turkish economic growth and some important indicators for economic growth is also mentioned. In the last part of the study, the relationship between 10 sectoral loans and economic growth between 2005 and 2021 in Turkey was examined. The variables that were analyzed were subjected to ADF unit root test first, then cointegration test, Granger causality test were made with stationary series and correlation matrix was formed. In the light of the results, the relationship of the effects of bank loans of 10 sectors on economic growth have been examined.