Yatırım projelerinin değerlendirilmesi ve bir uygulama
- Tez No: 50980
- Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET İşletmeler gelecekte kazanç elde edeceklerine inandıkları konularda yatırım yapmak amaçlı çalışmalar yaparlar. Bu yatırımlardan olumlu sonuçlar alabilmek için işletmelerin öncelikle yatırımla ilgili çok iyi bir analiz ve planlama yapmaları gerekmektedir. Bu çalışmada ilk olarak yatırım kavramı ile bağlantılı olarak, yatırımın amacının ve türünün belirlenmesi incelenmektedir. Yatırımın türünün belirlenmesi planlamamnana temasım oluşturmaktadır. Buradan hareketle bir yatırım projesi ve bu projenin kapsamı ortaya konulabilir. İkinci olarak elde edilen projenin sayısal olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Günümüzde tüm dünyada kullanılan bazı yöntemler vardır ve bu yöntemler ile yatırımın malouşundan yola çıkılarak ne kadar sürede tamamlanıp işletmeye ne miktarlarda kazanç sağlayacağı hesaplanmaya çalışılır. İncelenen yatırım projelerini değerlendirme yöntemleri iki ana başlık altında toplanabilmektedir. İlk gruptakiler paranın zaman içindeki dğer kaybım dikkate alan yöntemlerdir.(Dinamik yöntemler) Diğer gruptakiler ise, paranın zaman içindeki değer kaybım dikkate almazlar.(Statik yöntemler) Dolayısıyla tek dönemlik zaman boyutu için sonuç verebilirler. Hesaplanan değerler yatırım projesinin uygulamaya konulup konulmaması konusunda somut bir takım fikirler vermek açısından oldukça önem taşımaktadır. Bu yöntemler genellikle yalan sonuçlar vermekle beraber, bazen çelişkili sonuçlar alınması mümkün olabilmektedir. Özellikle alternatif yatırım projeleri değerlendirilirken sonuçlar dikkatle değerlendirilmelidir. Hazırlanan bir yatırım projesinin devletten destek alabilmesi için ilgili makamlara, uygun bir şekilde sunulması gerekir. Bu sunuş için bir fizibilite raporu hazırlanır. Yatırımla ilgili tüm bilgiler, yatırımın türüne göre devletten istene teşvikler, yatırımın gerektirdiği harcamalar ve donanım bu raporda belirtilir. Fizibilite raporunun olabildiğince açık olması projenin onay alması açısından son derece önemlidir. vıııÇalışmanın son bölümü ise, bir yatırım projesinin fizibilite etüdü oluşturmaktadır. Bu fizibilite etüdünde daha önce açıklaması yapılmış olan, bir raporda bulunması gereken tüm bilgiler bulunmaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF INVESTMENT PROJECTS Firms make some investment studies. And, they expect profit from them. Good analyzing and planning are the most important thins to get appreciate from these studies. Firstly, goal and sort of an investment decision should be determined. According to goal, we can classify projects into the following cataories: 1- Maintenance of business: expenditures necessary to replace worn out or damaged equipment are in this group. 2- Cost reduction: Expenditures to replace servicable but obsoote equipment fall into this group. The purpose of these expenditures is to lower the cost of labor, materials or other items such as electricity. 3- Expansion of existing products or markets: Expenditures to increase output of existing products or to expand outlets or distribution facilities in markets now being served. 4- Expansion into new products or markets: These are expenditures necessary to produce a new product or to expand into a geographic area not currently being served. 5- Safety and enviromental projects: expenditures necessary to comply with government orrders, labor agreements or insurance policy terms are listed here. These expenditures are often called mandotary investments. 6- Other; this includes office buildings, parking lots and so on.According to project's content there will be some needs; money, machines, new staff, etc. These sources are very important for success of projects. To get sources firms should make some expolarations. There are some methods to evaluate investment projects numerically. We can decide whether or not they should be accepted for inclusion in the capital budget by thee methods. Four of the common used are these: 1- Net Present Value (NPV) : This is the present value of future cash flows, discounted at the appropriate cost of capital minus the cost of investment. The NPV Method is called a discounted cash flow method. If NPV is positive, the project should be accepted, if negative, it should be rejected. If two projects are mutually exclusive, the one with the higher NPV should be chosen. This method pay attention the time value of money. So it is a dynamic numerical method. Below you can see the equation and symbols of Net Present Value Method: 2 n Yo = El / (1+i) + E2 / (1+i) +....+ En / (1+i) - Co Yo : present Value of investment i : discount ratio Co : cost of investment Ei,2,..,n : Annual cash flow n : time of investment 2- Internal Rate of Return (IRR) : This is the discount rate that equates the present value of the expected future cash flows to the initial cost of project. This methos is a dynamic numerical method, too. The IRR corresponds to the yield to maturity on a bond. If IRR is higher than cost of capital the project should be accepted, if not it should be rejected. XIBelow you can see the equation and symbols of Internal Rate of Return Method: 2 t El / (1-hr) + E2 / (1+r) +.... + Et / (1+r) -1 = 0 El,2,..,t : annual cash flows r : internal rate of return I : cost of investment t : time of investment Comparasion of NPV and ERR Methods: NPV and IRR methods give the same results for evaluation of a project. If a project can be accepted by NPV method, it can be accepted according to IRR method, too. But, if there are more than one projects to evaluate and only one of them should be chosen, these two methods can give different results. Especially if cash flows of projects cahges by time, these differences can occur. In this situation, necessary way is as followed: - Annual differences of projects' flows have to be accounted. - According to this difference, IRR have to be accounted. - If accounted IRR is higher than cost of capital, cah input of project is important. Which project's cash input is higher, it should be accepted. 3- Profitability Index (PI) : This is the ratio that present value of total future cash flows and initial cost of the project. The ratio shoul be minimum“1”. If it is less than“1”, project can not be accepted. Below you can see the equation of Profitability Index: Present Value of Initial Cost of Project PF Present Value of Total Future Cash Flows Xll4- Payback Period (PP): This is the number of years required to return the original investment. This method is easy to calculate and, it provides a measure of project liquidity. Payback period method generally ignores te time value of money. And this is a disadvantage for this method. Because of a lot of country has got inflation in their economy. Below you can see the equation of Payback Method: Total Capital of Project PP = - Annual Cash Flows We can almost have same results from these methods. But, especially if we prepare more than one investment projects, there may be contradictory results. So results should be carefully evaluated. Firms can apply to Turkish Government to have support for their projects. There are some rules to apply. Applyment must be suitable to rules. Initially a risibility report should be prepered. Fisibility report should have all the knowledges about investment project. Because of accordind to this report government decide to give support to project. If government gives cerify, project can have some credits and rights. The last eposide of this thesis, there is an example for an investment project. It is a fisibility report to apply government and this report has all the knowledges about project. The subject is establishing of an card box factory. There is really an important need for card box production in our country not only for domestic markets but for also exporting. A lof of firms exports their products. Packing is very important because of all European and American countries' first condition is good packing - especially for food- for exporting. xiuOur country is a developing country and to make more exporting all firms have to pay more attention baout packing. For this reason, a cardboard box company is necessary. In the risibility report the firm explains the goal, content and usefulness of investment and wants credits and some rights like exempt from taxes for machines that they decide to import. There are all the numerical explanations and tables, too. xiv