Üniversite öğrencilerinin benlik saygıları, iş ve eğitime yönelik beklentileri ve üniversite yaşamı memnuniyetleri
The self esteem, expectations of work and education and university life satisfactions of university students
  1. Tez No: 509840
  2. Yazar: PINAR ÇİNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmanın temel amacı; benlik saygısı, iş ve eğitime yönelik beklentiler ve üniversite yaşamı memnuniyeti ilişkisini kohort analizi yöntemi ile incelemektir. Çalışmanın örneklemini Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmaya toplam 775 öğrencinin katılımı sağlanmıştır. Yapılan t-testi ve ANOVA sonuçlarına göre; öğrencilerin cinsiyet, bursluluk, öğrenim kredisi alma, çalışma ve kardeş sayısı özellikleri uygulanan ölçek skorlarında bir farklılaşma yaratmamıştır. 2013-2014 eğitim öğretim yılındaki öğrencilerin 2014-2015 eğitim öğretim yılındaki öğrencilerden benlik saygısı ve üniversitede yapılan faaliyetlere katılım ölçek puanları düşük; iş ve eğitime yönelik beklentiler ve üniversite yaşam memnuniyeti ölçek puanları yüksektir. 2013-2014 eğitim öğretim yılında hazırlık eğitimi alan öğrencilerin benlik saygıları daha yüksekken, 2015-2016 eğitim öğretim yılında hazırlık eğitimi almayan öğrencilerin benlik saygıları daha yüksektir. 2013-2014 eğitim öğretim yılındaki 2. sınıf öğrencilerinin üniversite yaşam memnuniyetleri diğer sınıflardan daha düşüktür. 2015-2016 eğitim öğretim yılında 1. sınıf öğrencilerinin iş ve eğitime yönelik beklentileri diğer sınıflardan daha düşük, üniversitede yapılan faaliyetlere katılımları ise daha yüksektir. 2015-2016 eğitim öğretim yılında 4. sınıf öğrencilerinin üniversite yaşam memnuniyetleri diğer sınıflardan daha düşüktür. 2015-2016 eğitim öğretim yılında yurtta kalan öğrencilerin üniversitede yapılan faaliyetlere katılım puanları diğer öğrencilerden daha yüksektir. Korelasyon işlemleri sonuçlarına göre, 2013-2014 eğitim öğretim yılında benlik saygısı ile üniversite yaşam memnuniyeti arasında düşük düzeyde pozitif, benlik saygısı ile iş ve eğitime yönelik beklentiler arasında orta düzeyde pozitif, üniversite yaşam memnuniyeti ile üniversitede yapılan faaliyetlere katılım arasında düşük düzeyde pozitif, üniversite yaşam memnuniyeti ile iş ve eğitime yönelik beklentiler arasında orta düzeyde pozitif ve üniversitede yapılan faaliyetlere katılım ile iş ve eğitime yönelik beklentiler arasında düşük düzeyli pozitif ilişki bulunmuştur. 2015-2016 eğitim öğretim yılında benlik saygısı ile iş ve eğitime yönelik beklentiler arasında düşük düzeyde pozitif, üniversite yaşam memnuniyeti ile iş ve eğitime yönelik beklentiler arasında orta düzeyde pozitif ve üniversitede yapılan faaliyetlere katılım ile iş ve eğitime yönelik beklentiler arasında düşük düzeyli negatif ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigate the relationship between self esteem, expectations of work and education and university life satisfaction by using the cohort analysis method. The sample of the study is composed of students from the Department of Labor Economics and Industrial Relations at Dokuz Eylül University Faculty of Economics and Administrative Sciences. A total of 775 students participated in the study. According to the t-test and ANOVA results; the students' gender, scholarship, learning credits, employment status and number of siblings did not create a difference in the scale scores applied. The students in the 2013-2014 academic year have a lower self-esteem and participation in university activities scale scores than the students in the 2014-2015 academic year. The students in the 2013-2014 academic year have a higher expectations of work and education and university life satisfactions scale scores than the students in the 2014-2015 academic year. In the 2013-2014 academic year, the students who are in the preparatory education have higher self-esteem, while the students who do not receive the preparatory education in the 2015-2016 academic year have higher self-esteem. Second year students in the 2013-2014 academic year are less satisfied with college life than other classes. In the 2015-2016 academic year, first-year students' expectations of work and education are lower than those of other classes, and their participation in university activities is higher. In the 2015-2016 academic year, students who lives in dormitories are more likely to participate in university activities than the other students. According to the results of correlation studies, there was a low positive correlation between self-esteem and university life satisfaction, a moderately positive correlation between self-esteem and expectations of work and education, a low positive correlation between university life satisfaction and participation in university activities, a moderately positive correlation between university life satisfaction and expectations of work and education, a low positive correlation between participation in university activities and expectations of work and education in the academic year 2013-2014. There was a low positive correlation between self-esteem and expectations of work and education, a low negative correlation between participation in university activities and expectations of work and education in the academic year 2015-2016.