Oğuz-Kıpçak dil etkileşimi: Türkiye Nogaycası örneği (Ses ve biçim bilgisi)
Oghuz-Kipchak language contact: A case study of Noghay language spoken in Turkey (Phonology and morphology)
- Tez No: 509842
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN BAYRAKTAR ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
18. ve 19. yüzyıllarda ana yurtlarından Türkiye'ye göçmüş olan Nogaylar, bugün Ankara, Konya, Eskişehir, Adana illerinde ve bu illere bağlı köylerde varlıklarını sürdürmektedirler. Bu göçlerle gelen Nogaylar Anadolu coğrafyasında yeni bir kültür dairesine girmişler ve farklı topluluklarla etkileşimler yaşamışlardır. Buna bağlı olarak Türkiye Nogaylarının göçlerin başlangıcından günümüze dek dillerinde de kimi değişimler söz konusu olmuştur. Türkiye sınırları içerisinde konuşulan Nogayca, baskın dil konumunda olan Türkiye Türkçesinin etkisi ile zaman içerisinde Standart Nogaycadan farklılaşmaya başlamıştır. Dil etkileşimine bağlı olarak yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Türkiye Nogaycasının belgelenmesini de kapsayan bu çalışmanın amacı Oğuz grubu bir Türk dili etkisinde yaşayan Kıpçak grubu bir Türk dilinin değişimini Türkiye Nogaycası üzerinden dilbilimsel ölçütlerle ortaya koymaktır. Bu çalışma, etkileşimi ses ve şekil bilgisi düzeyinde ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The Noghays who immigrated from their homeland to Turkey in 18th and 19th century live in Ankara, Eskişehir, Konya and Adana their counties today. The Noghays who came there with immigration encountered with a new cultural circle and they interacted with different societies. Therefore, from the first days of Nogay immigration up to this day, there has been some changes in Noghay language. The Noghay language which is spoken in Turkey have been fluenced by the Turkish language and it differentiated from the standard Noghay language The purpose of this research is to present the changes of a Kipchak group of Turkish language that lives under the influence of a Oghuz group Turkish language using the Noghay spoken in Turkey with linguistic criterias while documenting the Noghay spoken in Turkey that is endangered due to language contact. This research presents the contact on the basis of phonological and morphological.