Ortaokul öğrencilerinin ışık konusundaki bağlam temelli sorular ile geleneksel soruları cevaplama düzeylerinin karşılaştırılması
Comparing elementary school students' answers to the context-based and traditional questions in the topic of light
- Tez No: 509860
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA KALTAKÇI GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada, ortaokul 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin ışık konusunda bağlam temelli soruları (BTS) ve geleneksel soruları çözebilme düzeylerinin genel olarak ve cinsiyete göre karışılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, her sınıf seviyesi için toplam 20'şer sorudan oluşan Işık Başarı Testleri (IBT) geliştirilmiş ve geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Uygulama, tabakalı örneklem yoluyla belirlenen Kocaeli'nin İzmit ilçesinde öğrenim gören toplam 869 öğrenci ile (431 erkek ve 438 kız) gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin BTS ile geleneksel soruları çözebilme düzeylerinin genel olarak karşılaştırılması amacıyla bağımlı örneklem t-testi yapılmıştır. Buna göre, 6. ve 8. sınıf öğrencilerinin BTS ile geleneksel soru puanları arasında BTS lehine anlamlı fark bulunmuştur. 7. sınıf öğrencilerinin ise BTS ile geleneksel soru puanları arasında geleneksel sorular lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Ancak etki büyüklüklerinin her sınıf seviyesi için küçük olduğu görülmüştür. BTS ve geleneksel soruları çözebilme düzeylerinin fen bilgisi dersi karne notunun etkisi kontrol edilerek cinsiyete göre karşılaştırılması amacıyla ise MANCOVA testi ve parametrik olmayan Mann Whitney U testi yapılmıştır. MANCOVA testi sonuçlarına göre her sınıf seviyesi için IBT toplam puan, BTS puan ve geleneksel soru puanlarında kız ve erkek öğrenciler arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ayrıca Mann Whitney U testi sonuçları da MANCOVA testi sonuçlarını desteklemiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular yorumlanarak öğretmenlere, araştırmacılara, müfredat geliştiricilere ve ilgili kurumlara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the 6th, 7th and 8th grade elementary school students' answers to context-based questions (CBQ) and traditional questions on topic of light in general and by gender. For this purpose, Light Achievement Tests (LAT) that contain 20 questions were developed for each class and validity and reliability studies were carried out. The application was carried out with a total of 869 students (431 male and 438 female) studying in Izmit district of Kocaeli by stratified sampling method. A paired sample t-test was carried out to compare students' answers to traditional questions and CBQ in general. According to that, there was a statistically significant difference between CBQ and traditional question scores of 6th and 8th grade students in favor of CBQ. In 7th grade students' scores, there was a statistically significant difference between CBQ and traditional questions scores in favor of traditional questions. However, it was found that effect sizes are small for each grade level. MANCOVA and the nonparametric Mann Whitney U test were carried out in order to compare students' answers to the CBQ and the traditional questions by gender when students' science course scores were controlled. According to MANCOVA results, there was no statistically significant difference between female and male students in LAT total score, CBQ score and traditional question scores for each grade level. Also, Mann Whitney U test results confirmed MANCOVA results. The findings were interpreted and recommendations were made to teachers, researchers, curriculum developers and related institutions.