Seramik malzemelerin ısıl iletkenlik değeri bulunmasında kullanılacak pratik test yöntemi geliştirilmesi
The development of a practical test method for determining of thermal conductivity values in the ceramic materials
- Tez No: 509862
- Danışmanlar: PROF. DR. PAKİ TURĞUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Binalar veya yapılardaki yalıtım malzemelerinin seçimindeki en önemli ve belirleyici parametrelerden birisi malzemenin ısıl iletkenlik katsayısıdır. Isı geçişine karşı gösterilen yüksek direnç, ısıl iletkenlik katsayısının küçüklük değerine bağlıdır. Bir binanın ısıtılması veya soğutulmasındaki gerekli olan enerji ihtiyacı, yapı malzemelerinin ısıl iletkenlik katsayısına göre değişmektedir. Bu nedenle, binalarda kullanılan malzemenin ısıl iletkenlik değeri ile binanın enerji sarfiyatı arasında kuvvetli bir ilişki vardır. Piyasadaki mevcut ısıl iletkenlik ölçme cihazlarının bazıları pahalı veya ölçüm süreleri uzundur. Dolayısıyla, küçük işletmelerde üretilen yapı malzemelerinin belirli periyodlarda ısıl iletkenlik değerlerinin kontrol edilmesi zordur. Bu çalışmada, mevcut ısıl iletkenliklerin ölçüm yöntemlerinin çalışma prensipleri yanında yararlı ve mahsurlu tarafları verilmiştir. Daha sonra, boşluklu seramik türü yapı malzemelerinin ısıl iletkenlik değerlerini belirlemek için, ucuz ve pratik bir yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntem sürekli rejim ölçümlerine benzer olmuştur. Önerilen yöntemde, malzemelerin soğuma sıcaklığı eğrileri ve ısıl iletkenlik değerleri arasında bir ilişki kurulmuştur. Geliştirilen yöntemin, seramik türü malzemelerin ısıl iletkenlik değerinin bulunması ya da kontrolünde kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the building or structures, the thermal conductivity of material is the most important and characteristic parameter in the selection of insulation materials. The resistance against heat flowing depends on the low thermal conductivity value. The energy requirement for heating or cooling in a building changes with the thermal conductivity of building materials. Therefore, there is a strong relationship between the thermal conductivity of materials used and energy consumption in the buildings. Some of the commercially available thermal conductivity test equipment is expensive or the tests are time consuming. Thus, the control of the thermal conductivity of construction materials produced in the small businesses is hard in the determined periods. The current methods of the thermal conductivity measurements and their working principle are given in this study, as well as sides of their advantages and disadvantages. Then, a low cost and practical method was developed to determine the thermal conductivity values of the ceramic construction materials with porous. The developed method was similar to steady-state methods. In the suggested method, the relationship between the cooling temperature curves and the thermal conductivity values of materials was constructed. It was shown that the developed method could be used in the determination or control of thermal conductivity value of ceramic material.