Atmel AVR mikrodenetleyicileri için yeni bir önyükleyici
A new bootloader for atmel AVR microcontrollers
  1. Tez No: 509863
  2. Yazar: ERCAN ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mikrodenetleyiciler için tasarlanmış olan önyükleyicilerin çoğunda bazı yetersizlikleri olan uygulama programı yükleme yöntemleri kullanılır. Ayrıca, mevcut önyükleyicilerin çoğu önyükleme sırasında uygulama programı yükleme isteğinin olup olmadığını denetlemek için bir süre bekler ve hızlı açılması istenilen sistemlerde zaman kaybına neden olmaktadır. Bu sorunların üstesinden gelmek için bu tez çalışmasında, ATmega328P mikrodenetleyicileri için“Micro Boot”adlı yeni bir önyükleyici tasarlanmıştır. Micro Boot önyükleyicisi, mikrodenetleyiciye bağlı bir Ethernet denetleyicisi ve aynı bilgisayar ağına bağlı başka bir bilgisayarda çalışan tarayıcı üzerinden bir uygulama programı yükler. Kesme kullanılarak Micro Boot önyükleyicisinin önyükleme süresi kısaltılmıştır. Micro Boot önyükleyicisinin çalışmasını sınamak amacıyla bir uygulama programı geliştirilmiştir. Uygulama programı bu önyükleyici kullanılarak bir Atmega328P mikrodenetleyicisi barındıran ve üzerinde Wiznet 5100 Ethernet denetleyicili bir kalkan olan bir Arduino Uno geliştirme ortamına aktarılmıştır. Uygulama programının ve önyükleyicinin kararlı olarak çalıştığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bootloaders designed for microcontrollers use application program installation methods which have some inadequacies in the majority. Also, most existing bootloaders wait a while to check if there is a request to load the application program during boot, and cause time loss in systems that require fast boot-up. To overcome these problems, in this thesis study, a new bootloader named“Micro Boot”was designed for the ATmega328P microcontrollers. The micro boot preloader loads an application program through a microcontroller connected to an Ethernet controller and a browser running on another computer connected to the same computer network. The boot time of the Micro Boot bootloader has been shortened using interrupt. An application program has been developed to test the operation of the Micro Boot bootloader. Using this bootloader, the application program has been transferred to an Arduino Uno development environment, which houses an Atmega328P microcontroller and has a Wiznet 5100 Ethernet supervisory shield on it. It has been observed that the application program and the bootloader operate stably.