Methane production from cheese whey
  1. Tez No: 50987
  2. Yazar: MÜRVET GÜLÜM MUTLUTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN YENİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Endüstriyel atıksu deşarjı modern dünyanın en tehlikeli ve önemli problemlerinden bir tanesidir. Bütün endüstriler içinde, Süt ve Süt Endüstrisi, peyniraltı suyunu hiçbir işleme tabi tutmadan atarak, çevre kirliliği probleminin önemli bir kısmına sebep olur. Peyniraltı suyunun oksijensiz koşullarda çürümesi neticesinde meydana gelen biogazin alternatif bir enerji kaynağı olduğu düşünülür. Peyniraltı suyunun oksijensiz koşullarda çürümesinde, peyniraltı suyuna kirletici özellikleri veren yüksek KOI ve BOI değerleri kabul edilebilir seviyelere indirgenirken**-, değerli bir enerji kaynağı da elde edilmiş olur. Bu çalışmada, değişik parametrelerde çalışan yarı devamlı beslenen reaktörlerde deneyler yapılarak, karıştırmanın, sıcaklığın ve hidrolik bekleme samanının peyniraltı suyunun, dolayısıyla, oluşan biogaz ve kirliliğin giderilmesi derecesi üzerindeki etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Industrial wastewater disposal is one of the most dangerous and important problem of modern world. Among all industries, dairy industry causes a greater pax-t of the pollution problem by disposing CHEESE WHEY without any treatment. The biogas, produced from anaerobic digestion of cheese whey, is generally considered as an alternative source of energy. In the anaerobic digestion of cheese "whey, while its pollution causing high COD and BOD values are being reduced to standard acceptable levels to be sent into waterways, an invaluable energy is being obtained. In this study, the effects of mixing, temperature and hydraulic retention time on the anaerobic digestion of cheese whey, in other words, on the biogas generated and the degree of pollutant removal were determined by carrying out experiments in serai-continuously fed anaerobic reactors at different operation conditions.