Farklı taç mikroklimalarının merlot (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidine ait asmalarda fizyolojik faaliyetler ve kalite üzerine etkileri
Effects of different canopy microclimates on physiological responses and quality of cv. merlot (Vitis vinifera L.)
- Tez No: 509887
- Danışmanlar: PROF. DR. ELMAN BAHAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 487
Özet
Bu çalışmada, 2013-2014 ve 2015 yıllarında Merlot/5BB aşı kombinasyonu asmalarda 3 farklı koltuk sürgünü uzunluğu (Yok, 3-4 yaprak, 6-7 yaprak) ve 3 farklı ana sürgün uzunluğu (1m, 1,25m, 1,5m) uygulamalarıyla oluşturulan taç mikroklimalarına asmanın verdiği fizyolojik tepkiler (yaprak su potansiyeli, fotosentez, transpirasyon, stoma iletkenliği vs.) ve bunların kalite üzerine etkileri incelenmiştir. Farklı yeşil budama uygulamalarıyla oluşturulan taç mikroklimalarının etkileri yıllar bazında özellikle koltuk sürgünü uygulamalarında öne çıkmaktadır. Ortalama sıcaklıklarda uygulamalara göre değişmekle birlikte 2-3°C'lik değişimler gözlenmiştir. 2013 ve 2015 yıllarında olduğu gibi vejetasyon döneminde yağışın az, oransal nemin nispeten düşük ve sıcaklıkların yüksek olduğu yetiştirme dönemlerinde 3-4 yapraklı koltuk sürgünü hem fizyolojik faaliyet hem de kalite kriterleri bakımından öne çıkmıştır. 2014 yılında vejetasyon döneminde meydana gelen aşırı yağışlar ve yüksek oransal nem tamamı alınmış koltuk sürgünü uygulamasında fizyolojik aktivite ve kaliteyi yükseltmiştir. Ana sürgün uzunluğu uygulamalarının gerek kalite gerekse fizyolojik aktivite bakımından önemli bir etkisi bulunmazken, sürgün uzunluğu arttıkça su stresi de artma eğilimi göstermektedir. Bu noktada elde edilen sonuçlar, özellikle şaraplık çeşitlerin yetiştiriciliği açısından, kaliteye dönük yeşil budama uygulamalarının yapılma zamanı ve tekniğinde en önemli faktörün yılın iklim durumu olduğunu, farklı iklimsel özellikler gösteren yıllarda farklı uygulamalar yapılmasının yerinde olacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of different canopy microclimates formed with 3 different lateral shoot lengths (None, 3-4 leaves, 6-7 leaves) and 3 different main shoot lengths (1m, 1.25m, 1.5m) in Merlot/5BB grafted grapevines in 2013-2014 and 2015 years, on physiological responses (leaf water potential, photosynthesis, transpiration, stoma conductivity etc.) and on quality were examined. The effects of canopy micrroclimates created by different green pruning practices are especially seen in lateral shoot applications. At mean temperatures, changes of 2-3°C were observed, varying according to the applications. During in the hot years with low precipitation and relative humidity vegetation periods as in 2013 and 2015, 3-4 leaf lateral shoots positively affected grapevines in terms of both physiological activity and quality criteria. Excessive precipitation and high relative humidity during the vegetation period in 2014 raised the physiological activity and quality in the application of leafless(none) lateral shoot applications. The main shoot length applications have no significant effect on quality or physiological activity, but water stress also tends to increase as shoot length increases. The results obtained, has pointed out that the climate condition of the year that is the most important factor in the time and severity of green pruning practices in terms of the growing of wine varieties and it will be appropriate to apply different applications in years with different climatic characteristics.