Farklı iyonlarla katkılandırılmış çeşitli taç eterlerin sıcaklık ve konsantrasyona bağlı olarak T2 spin-spin durulma zamanlarının ölçülmesi
Measurement of T2 spin-lattice relaxation times of 4-aminobenzo-15-crown-5 crown ether derivative doped with different ions, depending on temperature and concentration
  1. Tez No: 335490
  2. Yazar: ÇİĞDEM AKMANSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, 400 MHz Avance Bruker Marka NMR spektrometresi kullanılarak, Aceton d6 ortamında çözünmüş taç etere (4-aminobenzo-15-crown-5); sodyumperklorat (NaClO4) ve lityumperklorat (LiClO4) tuzları eklenmesiyle oluşan komplekslerin T2 durulma zamanları ölçüldü.Bu ölçümlerin değerlendirilmesinden hareketle, modifiye edilmiş Benesi- Hildebrand denklemi ve kimyasal kayma yöntemlerine göre Bağlanma sabitleri hesaplandı. Keza sabit derişimdeki (1,7x10-3M) taç eter çözeltisinin, sıcaklığa bağlı olarak, T2 Spin-Spin durulma zamanları ölçüldü. T2 Spin-Spin durulma zamanı değerlerinin, 1/T' ye göre değişiminin çizgisel olarak azaldığı gözlendi.Benesi- Hildebrand denklemiyle modifiye edilmiş (T2) ve kimyasal kayma yöntemleri kullanılarak elde edilen bağlanma sabitleri sonuçları karşılaştırıldığında, her iki ölçüm tekniği arasında bir uyum olduğu ve kullandığımız taç eterin özellikle NaClO4 iyonuyla daha iyi kompleksleştiği gözlendi.Ayrıca lnT2'nin 1/T'ye göre grafiksel değerlendirmesinden hareketle, aktivasyon enerjileri ve ve ilgi zamanları hesaplandı ve bu hesaplamalardan elde edilen sonuçlar ise molekülün rotasyonal hareketine yorumlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the T2 relaxation times of the complexes obtained by doping with sodiumperchlorate (NaClO4) and lithiumperclorate (LiClO4) salts are measured by using a 400 MHz BRUKER NMR spectrometer.By taking into account of these measurement the binding constants ( ) are calculated according to the modified Benesi-Hildebrand equation and the chemical shift-method, respectively. Also, T2 spinSpin relaxation time of the crown ether solution held in fixed concentration and solved in aceton-d6 medium is measured depending on the temperature. It is observed that the T2 spin-Spin relaxaton time decreased linearly wiht respect to 1/T .When the result of binding constants obtained by Benesi-Hildebrand and the chemical shift_method are compared it is found that they are well-matched. The binding constants found here show that the crown ether which we used is complexed beter with the (NaClO4)ion, better.Furthermore the activation enerjies, Ea, and the affinity times and are calculated by evaluation of the plot of lnT2 versus 1/T. According to the results of these calculations, we can say that this mechanism comes from the rotational motion of the molecule.