Farklı iyonlarla katkılandırılmış çeşitli taç eter türevlerinin yüksek alan NMR spektrometresi ile incelenmesi
The examinaton of a variety of different ions added to the crown ether derivatives with high field NMR spectrometer
- Tez No: 307453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER AŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, 400 MHz AVANCE BRUKER Marka NMR Spektometresi kullanılarak, Aceton-d6 ortamında çözünmüş üç farklı taç etere ( 4-Aminobenzo-15-Taç-5, 1-Aza-18-Taç-6, 1-Aza-15-Taç-5); Sodyumperklorat (NaClO4) ve Lityumperklorat (LiClO4) tuzları eklenerek oluşan komplekslerin T1 durulma zamanları ölçüldü. Bu ölçümlerin değerlendirilmesinden yola çıkılarak modifiye edilmiş Benesi-Hildebrand denklemi kullanılarak bağlanma (Ka) sabitleri hesaplandı.Aynı zamanda daha önceki araştırmacılar tarafından rutin olarak kullanılan ?kimyasal kaymalarda meydana gelen değişim yöntemi? kullanılarak da bu bağlanma sabitlerinin hesaplamaları yapıldı ve her iki ölçüm tekniği arasında anlamlı bir uyum olduğu gözlendi. Bu çalışmada kullanılan taç eterlerin NaClO4 ile güçlü (10373,8 M-1 ) ve LiClO4 ile kısmen zayıf (69,7 M-1 ) olmak üzere bire bir bağlanma gösterdiği gözlendi. Ayrıca Job Plots yöntemi kullanılarak stokiyometrinin belirlenmesinden hareketle bire bir kompleksleşme olduğu doğrulandı.Sonuç olarak kimyasal kayma sonuçlarının ölçülmesinin zor veya imkânsız olduğu durumlarda uygulanabilir bir teknik olarak T1 durulma zamanlarının kullanılmasının çok daha uygun olacağı düşüncesinden hareketle Benesi-Hildebrand denklemi bu parametreye bağlı olarak bu çalışmada modifiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, T1 relaxation time of complexes were measured which consisting of three different crown ethers ( 4-Aminobenzo-15-Crown-5, 1-Aza-18-Crown-6, 1-Aza-15-Crown-5) and two different ions sodiumperchlorate (NaClO4), lithiumperclorate (LiClO4) by a BRUKER AV 400 MHz NMR spectrometer. The association constants (Ka) of the complexes were determined on the basis of the evaluation of these measurements using the modified Benesi-Hildebrand equation.Also, the association constants (Ka) of the complexes were determined on the basis of the change occurring in the chemical shifts which is a method routinely used by previous researchers. It was observed that a significant consistency between the two measurement techniques. It?s shown that the crown ethers which used in this study were tightly coupled to NaClO4 (10373,8 M-1) and partly weak coupled to LiClO4 (69,7 M-1). One to one binding was confirmed from the determination of stoichiometry using Job Plots method.As a result, the Benesi- Hildebrand Equation has been modified depending on T1 relaxation time that can be aplied as a technique to calculate the binding constants when the measuring of chemical shifts difficult or impossible.