Değişik dönemlerde uygulanan farklı taç yönetimi tekniklerinin merlot üzüm çeşidinin (Vitis vinifera L.) kalite özellikleri üzerine etkileri
Effects of different canopy management techniques apllied at varied periods on grape qualitycharacteristics of Cv. Merlot (Vitis vinifera L.)
- Tez No: 575758
- Danışmanlar: DOÇ. DEMİR KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma; 2013 yılı vejetasyon döneminde Tekirdağ il merkezine bağlı Yazır mahallesinde (40°55' 38.05'' Kuzey enlem ve 27°25' 22.85'' Doğu boylam derecesinde; denizden yükseklik 200 m) yer alan Umurbey şarapçılığa ait bağlarda yürütülmüştür. Denemede 5BB anacı üzerine aşılı Merlot üzüm çeşidine ait asmalar kullanılmıştır. Çalışmada, taç yönetim tekniklerinden salkım seyreltme, yaprak alma ve vejetatif gelişimi kısıtlayıcı pro-kalsiyum maddesi asmanın farklı fenolojik gelişme dönemlerinde (çiçeklenme döneminden 28 gün önce ve çiçeklenme döneminden 28 gün sonra olmak üzere) uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, yapılan uygulamaların Merlot üzüm çeşidinin tane, salkım ve üzümün biyokimyasal özellikleri üzerinde farklı etkileri olduğu görülmüştür. Özellikle şaraplık üzümlerde önemli kalite unsuru olan suda çözünür kuru madde miktarı, toplam fenolik madde miktarı, toplam antosiyanin miktarı ve toplam tanen miktarı açısından en iyi sonuçların çiçeklenme öncesi yaprak alma ve çiçeklenme sonrası salkım seyreltme uygulamalarından elde edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the vineyards of Umurbey Winery, which were located in Yazır neighborhood of Tekirdag city (40°55' 38.05'' N; 27°25' 22.85'' E, 200 m. a.s.l.) during the 2013 growing season. In the experiment, it was utilized from cv. Merlot's grapevines grafted onto 5BB rootstock. In the study, cluster thinning, leaf removal and vegetative growth inhibiting pro-calcium from canopy management techniques were applied at different phenological stages of grapevine (28 day before bloom and 28 day after bloom). As result of research, it was observed that applications had various effects on characteristics of berry, cluster and biochemical of cv. Merlot. In terms of total soluble solids content, total phenolic compounds content, total anthocyanin content and total tannin content, which are especially important quality characteristics for wine grapes, it was determined that the best results were obtained from applications of leaf removal at pre-bloom period and cluster thinning at post-bloom.