O köprülü beta sübstitüe yeni tip ftalosiyaninlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of beta substituted phthalocyanines with O-bridge
  1. Tez No: 509894
  2. Yazar: NURDAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM NİLÜFER YARAŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ftalosiyaninler, fotokimyasal, elektrokimyasal ve katalitik özellikleri taşıyan çok önemli aromatik makrosiklik bileşiklerdir [1]. Periyodik tablonun birçok metali ile kolayca koordinasyon kompleksleri oluşturabilirler. Tetrapirol halkasının bir üyesi olan ftalosiyaninler yüksek teknolojik uygulama alanına sahip olması nedeniyle oldukça ilgi çekmektedir. Bu çalışmada M {2(3), 9(10), 16(17), 23(24)—tetrakis (4-(metiltiyo) fenoksi) ftalosiyanin} (M=2H, Zn, Co) elde edilmiştir. Bu ftalosiyaninler 4-(4-(metiltiyo)fenoksi) ftalonitril'in uygun metal tuzlarıyla [MX2] ( X=CI veya X=Ac) hegzanol ve 1,8-diazabisiklo[5.4.0] undeka-7-ene (DBU) ortamında reflux sıcaklığında siklotetramerizasyon reaksiyonuyla elde edilmişlerdir. Ftalosiyaninler uygun metotlarla saflaştırıldıktan sonra UV-Vis, IR, 1H-NMR ve MASS spektrumları yardımıyla aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phthalocyanines are aromatic macrocyclic compounds carrying very important photochemical, electrochemical and catalytic properties. They can easily form coordination complexes with most elements of the periodic table. Phthalocyanines (Pcs) and related compounds are member of the tetrapyrrolic macrocycle family, which are worthy of attention due to having high technologital applications. In the present work, M {2(3), 9(10), 16(17), 23(24)—tetrakis (4-(methylthio) phenoxy) phthalocyanine} (M=2H, Zn, Co) were obtained from cylotetramerization reaction of 4-(4-(methylthio) phenoxy) phthalonitrile with corresponding appropriate [MX2] (X=C lor X=Ac) in the presence of hexanol and 1,8-diazabisiklo[5.4.0] undeka-7-ene (DBU) as a strong at reflux temperature. All of the phthalocyanines were purified by chromatography. The elemental analysis, UV-vis, IR, 1H-NMR and MASS spectra confirm the proposed structures of the compounds.