Analyzing player experience: Multi-modal evaluation of player experience in different gaming platforms
Oyuncu deneyiminin analizi: Farklı oyun platformlarında oyuncu deneyiminin multimodal değerlendirilmesi
- Tez No: 509921
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM RIZVANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Video oyunları günümüzde teknolojik ilerlemenin ön önemli göstergelerinden olarak kabul görmektedir. Alandaki artan rekabet sebebiyle yeni oyun platformlarının doğuşu da söz konusu olmuştur. Temelde bu farklı platformlar farklı deneyimler sunmaktadır. Çalışma, multimodal bir değerlendirme ile platformlar arasındaki oyuncu deneyimlerindeki farklılıkları tanımlamayı ve sunmayı amaçlamakta, araştırma alanını ve oyun endüstrisini daha da geliştirebilecek potansiyele sahip platform farklılıkları açısından oyuncu deneyimini inceleyen bir yöntem seti sunmaya odaklanmaktadır. Bunun için çalışmada, multimodal bir bakış açısıyla çeşitli değerlendirme yöntemlerinin kullanılması ve bu yöntemlerin etkililiğinin incelenmesi söz konusu olmuştur. Bu çalışmaların sonuçları, her bir yöntemin oyuncu deneyimi ve oynanabilirliği ile ilgili farklı bir yönünü ortaya koyduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, önerilen yöntem setinin uygulanabilirliği, oyun geliştirme sürecinin aşamaları aracılığıyla incelenmiş, platform farklılıklarını analiz etmek için kapsayıcı bir model sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Video games are now considered to be one of the leading indicators of technological advancements. The growing competition in the field has caused different gaming platforms to emerge. Fundamentally, these different gaming platforms offer different experiences. This study aims to identify and present the differences in player experience between platforms inclusively by a multimodal evaluation, and focuses on presenting a methodological set for evaluating platform differences in terms of playability and player experiences which has the potential for further improving the research field as well as the gaming industry. To achieve that, utilization of various evaluation methods from a multi-modal perspective is inspected for evaluating the effectiveness of these methods. The results of these studies indicated that each method revealed a different aspect regarding the player experience and playability. To conclude, applicability of the proposed methodological set was inspected through phases of game development process, providing an inclusive model for analyzing platform differences.