Son 5 yılda KOBİ'lerin yaşadığı finansal sorunlar ve çözüm önerileri
Financial problems and solution proposals for SME's in the last 5 years
- Tez No: 509920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ KAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Ülkemizde KOBİ'lerin karşı karşıya kaldıkları sorunların başında finansal sorunlar gelmektedir. Zira ülkemizde KOBİ'ler, hem ülkemizdeki büyük ölçekli işletmelere göre hem de gelişmiş ülkelerdeki KOBİ'lere göre çok daha az oranda kredilendirme olanaklarından yararlanabilmektedirler. Bu bağlamda da sıklıkla kredi ve finansman sorunu yaşayan KOBİ'ler, ülkemizde ihtiyaçlarına cevap verebilecek düzeyde bir kredilendirme ve bankacılık sistemi eksikliği olması dolayısıyla sorun yaşamaktadırlar. Bu araştırmanın önemi KOBİ'lerin yaşadığı finansal sorunları ortaya koymaktır. Bu kapsamda anket yöntemi uygulanmıştır. Anket çalışmasında örneklemi DTO'ya bağlı KOSGEB üyesi 100 adet KOBİ oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı KOBİ'lerin yaşadığı problemleri ortaya çıkarıp bunlara çözüm yolu bulmaktır.
Özet (Çeviri)
Financial problems are at the forefront of the problems faced by SMEs in our country. Because, in our country, SMEs are able to benefit from lending facilities much less than large – scale enterprises in our country and SMEs in developed countries. In this context, SMEs who have frequent credit and financing problems are experiencing problems because of the lack of lending and banking system that can meet their needs in our country. The prospect of this research is to reveal the financial problems experienced by SMEs. In this context, survey method was applied. In the questionnaire study, KOSGEB affiliated to the DTO constitutes 100 SMEs. The purpose of the research is to find out the problems experienced by SMEs and to find solutions to them.