Tarım politikalarında neoliberal dönüşüm ve ekolojik yansımaları: Türkiye örneği
Neoliberal transformation and ecological reflections in agricultural policies: The case of Turkey
  1. Tez No: 509922
  2. Yazar: AYGÜL AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
1980'li yıllardan sonra tüm dünyayı etkisi altına alan neoliberal politikalar ve bu politikalara içkin olan, devlet müdahalesinin azaltılması, özelleştirme, kuralsızlaştırma, yeniden kurallaştırma gibi uygulamalar birçok alanda olduğu gibi daha önce meta kapsamına alınmayan birçok alanı serbestleşme kapsamına alarak dönüştürmüştür. Tarım da bu alanlardan biridir. Tez kapsamında, tarım alanında neoliberal politikaların yarattığı dönüşüm ve bu dönüşümün Türkiye'de tarım politikaları ve tarım sistemindeki etkileri incelenmiştir. Söz konusu etkilerin salt ekonomik düzlemde kalmayıp aynı zamanda ekolojik tahribatlara da yol açtığından hareketle, tez çalışmasında söz konusu ekolojik etkiler ve bu etkilerin giderilmesinde uygulanabilecek politika ve yöntemler araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Neoliberal policies that have affected the whole world since the 1980s, and many other areas that have not been included in the scope of the meta, such as the reduction of state intervention, privatization, deregulation, and re-regulation have taken place in scope of liberalization. Agriculture is also one of these areas. In the thesis, created by the transformation in the agricultural sector and the effects of neoliberal policies in the transformation of the agricultural policies and farming systems in Turkey it was examined. Since the mentioned effects are not only on the economic level but also lead to ecological destruction, the ecological effects and the policies and methods that can be applied in solving these effects have been tried to be suggested in the thesis study.