Anlamsal ağ ve hareketli nesne veri tabanı kullanılarak savaş uçakları için anlık rota önerme sistemi
Instant route suggestion system for the warplanes with using semantic web and moving object database
  1. Tez No: 509985
  2. Yazar: EMRE ÇİNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÖZYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Uçak Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde, savaş durumunda düşman uçaklarının muhtemel gidebileceği rotalarla ilgilenen kurumlar, uzun istihbarat çalışmaları sonunda titizlikle elde ettikleri gizli bilgilerle önlem almaya çalışmaktadırlar. Ancak, pek çok sebepten ötürü, düşman devletlere istihbarat elemanı yerleştiremeyen veya bilgiye ulaşamayan servisler, önceden önlem alamamakta ve sadece kendi savunma sistemleriyle ve savaş uçaklarıyla düşman uçaklarını durdurmaya çalışmaktadırlar. Ne var ki bu durum pek çok insan hayatını tehlikeye sokmakta ve devlet prestijini ekonomik ve sosyal yönden yıkıma uğratmaktadır. Bu çalışmada, anlamsal tabanda çalışabilen ve pilotların, seyrüsefer subaylarının veya konuyla ilgilenen istihbarat birimlerinin yararlanmaları için tasarlanmış rota önermesi yapabilen, gerçekçi verilerle donatılmış yapay zekâ tabanlı Rota Tahmin mimarisi sunulmaktadır. Bu mimarinin ontolojik tabanı OWL (Web Ontology Language) dili uygulanarak geliştirilmiş, uçak, uçak yakıt modeli ve askeri alana ait tüm kavramlar, bireyler, özellikler ve bunlar arasındaki semantik bağlamdaki ilişkiler ontoloji aracılığıyla mantıksal sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in the event of war, the institutions that are interested in the possible routes of enemy planes are trying to take precautions based on the secret information they have gained through long intelligence research. However, for many reasons, these institutions cannot locate intelligence agents in enemy states or are unable to gain access to information, thus they cannot take precautionary measures. So, they try to stop enemy aircraft only with their own defense systems and warplanes. Nevertheless, this situation puts many people at risk and destroys the prestige of the state economically and socially. In this study, we present you the Structure of Artificial Intelligence based Route Estimation System with realistic data, capable of working semantically and proposing routes designed for the use of pilots, navigation officers or intelligence units interested in the subject. Database of this system is improved by using the OWL (Web Ontology Language) language. Moreover, aircraft, aircraft fuel system, all concepts and features of the military field, and the relations between them in the semantic context are logically defined through ontology.