Türkiye'deki caz müziği pratiklerinde folklorik öğeler: Geleneksel Anadolu müzik kültürlerinden devşirilenlerden konvansiyonel stratejiler ekseninde icat edilenlere yerellikler ve temsiliyetler
Folkloreic element in jazz music practices in Turkey: Localities and representations of inventions gathered from traditional Anatolian music culture within conventional strategies
  1. Tez No: 509986
  2. Yazar: İSMET AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ALPER MARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Türkiye'de Caz müziği pratiklerinin uygulanmaya başlamasından günümüze kadar geçirdiği çeşitli evrelerde rastladığımız üretimlerdeki folklorik arayışlar, özgünleşme ve yerelleşme uğraşıları eksenini kapsayan bu çalışma, Geleneksel Anadolu Müzik Kültürleri ile etkileşim, üslup ve uygulamada ortaya çıkan melezleşmeleri konu alacaktır. Geleneksel Müziğin şehir hayatına izdüşümü; bu süreçte yeniden gelenekselleşme hamleleri ve caz müziği ile meydana gelen kesişmeler çalışmanın ağırlık merkezini oluşturmaktadır. Örneklem olarak seçilen üretimler üzerinden icra, aranjman, kompozisyon ve çalım tekniği pratikleri üzerinden çeşitli analizler çalışmanın teknik içeriğini oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
This work, which covers the folkloric search, authenticity and locality efforts that we encounter in the productions at different periods since Jazz Music practices have been followed in Turkey, will focus on interactions with Traditional Anatolian Music Culture, hybridization that becomes evident in style and implementation. Projection of traditional music on city life; anew movements of traditionalism and intersections with jazz music will be at the center of the work. Analysis of performance, arrangement, composition and playing technique practices on the selected sample productions will constitute the technical content of the work.