'Ciddi boş zaman' kavramı ve Türkiye'de caz müzik üretim, yeniden üretim ve tüketim pratiklerindeki izdüşümleri
The concept of 'serious leisrure' and jazz music in Turkey projections to production, reproduction, and consumption practices
  1. Tez No: 834316
  2. Yazar: GÜLCE ALTUNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ALPER MARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ciddi boş zaman kavramı ile caz müziği birlikte ele alınmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, boş zaman kavramının; amatör, yarı profesyonel ve profesyonel müzisyenler ve dinleyiciler olmak üzere tüm müzik katılımcıları için performans, müziğe katılım ve müziğin -özellikle de caz müziğin- üretim-tüketim ilişkileri üstünde büyük bir role sahip olduğunu savunmaktadır. Cazın birleştirici özelliği musicking kavramıyla birlikte düşünülmüş ve bu kavram içinde icracı ve dinleyici dahil tüm müzik katılımcıları birlikte anlaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu araştırmada Türkiye'deki caz müzik, ekonomik ve mekânsal nedenlerle, ciddi bir boş zaman etkinliği olarak ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the concepts of serious leisure and jazz music are approached together. This study defends that leisure has a massive role for all music participants -amateur, semi-professional, and professional musicians and listeners- in terms of performance, music participation, production, and music consumption -especially jazz. The uniting characteristic of jazz is thought with the notion of musicking, and within this concept, all the music participants -including performers and listeners- were tried to be understood together. Furthermore, jazz music in Turkey has been approached as a serious leisure activity due to economic and spatial reasons.