Gilbert sendromunda artmış indirekt bilirubin düzeyinin subklinik ateroskleroz ve oksidatif stres ile ilişkisi
Association between increased bilirubin levels in gilbert syndrome with subclinic ateroscleerosis and oxidative stress
- Tez No: 509991
- Danışmanlar: DR. NİSBET YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Kardiyoloji, Gastroenterology, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Gilbert Sendromu (GS), orta düzeyli indirekt hiperbilirubinemi, normal karaciğer fonksiyon testleri, normal hepatik histoloji ile seyreden bir sendromdur. Serum bilirubin düzeyleri genellikle 0.05). Gilbert olan ve olmayan hastalarda ortalama sol ventrikül hacmi ve ortalama SVKİ düzeyleri anlamlı farklılık göstermedi (p>0.05) . Çalışmamızda; Gilbert hastalarının ortalama TAS düzeyleri, kontrol grubu hastalarına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gilbert's Syndrome (GS) is a syndrome with moderate unconjugated hyperbilirubinemia, normal hepatic biochemical test, normal hepatic histology. Serum bilirubin levels are usually 0.05). Mean left ventricular volume and mean LVMI were not significantly different between Gilbert and non-Gilbert patients (p> 0.05). The mean TAS levels of the Gilbert patients were found to be significantly higher than the control group (p> 0.05).