An investigation of judicial dispute resolution in Turkish construction industry
Türk inşaat sektöründe anlaşmazlıkların çözümünde yargı sürecinin irdelenmesi
  1. Tez No: 509996
  2. Yazar: MURAT ÇEVİKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALMULA KÖKSAL IŞIKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İnşaat Mühendisliği, Law, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bir proje, belirli hedeflere ulaşmak için ilişkili kaynaklarla birlikte ele alınan çok sayıda işi bünyesinde barındırır. Yapım projeleri de süreç itibariyle farklı disiplinlerden gelen paydaşların bulunması nedeniyle karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu çok disiplinli yapıdaki projelerde birçok zorluk ve risk ile karşılaşılması olağandır. Proje bünyesindeki işlerin sayısı ve aralarındaki etkileşimleriyle birlikte kaynaklar göz önüne alındığında, inşaat projeleri içinde uyuşmazlık kaçınılmaz olabilmektedir. Hukuki davalar gibi, uyuşmazlıkları çözümleme süreçleri konusunda çok sayıda araştırma yapılmıştır. Yapılan çalışmalar, dava sürecinin uzun ve pahalı bir süreç olduğunu ve taraflar arasındaki yakın ilişkileri bozabileceğini göstermektedir. Türkiye'de proje tarafları çoğunlukla uyuşmazlıkları dava yoluyla çözme eğilimindedir. Ancak bu süreç uzun, pahalı ve pek çok durumda tarafları tatmin edici düzeyde değildir. Bunun altında yatan nedenlerin başında Türkiye'deki genel hukuk işleyişi ve aktörlerin genel mesleki profili yer almaktadır. Bu durum, dava sürecinden kaynaklanan kayıpları önlemek için belirli tedbirler almayı gerekli kılmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada, Türkiye'de inşaat ile ilgili uyuşmazlıkların çözümlenmesinde en çok tercih edilen yöntem olan dava sürecinin farklı yönlerden incelenmesi amaçlanmıştır. Dava sürecini daha etkin kılabilmek için konuya iki temel noktadan bakmak gerekmektedir. Birincisi, inşaat ile ilgili davalardaki uyuşmazlık nedenlerinin belirlenmesi ve bunların sınıflandırılarak oranların belirlenmesi, ikinci olarak, dava sürecine katılan yargı ile ilgili aktörlerin nitelik ve yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi konuları incelenmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında, 2007 ve 2017 yılları arasında Türkiyede Yargı Mahkemeleri tarafından yürütülen 282 davanın inşaat sektörü ile ilgili olduğu tespit edilmiş ve bunlar incelenmiştir. Bu davaların konuları, uyuşmazlıkların kaynaklarını tespit etmek için tanımlanmış içeriklere göre kodlanmış ve elde edilen veriler, en sorunlu anlaşmazlık kaynaklarını ortaya koymak amacıyla SPSS yazılımı ile analiz edilmiştir. Bu veriler aynı zamanda, araştırmanın ikinci amacı olan, Türkiye'de inşaat ile ilgili davalarda yer alan yargı aktörlerinin niteliklerini ve yeterlik seviyelerini saptamaya yönelik olan ikinci amaca hizmet etmek için de kullanılmıştır. Ayrıca, bu amaca hizmet etmek amacıyla, bu çalışmanın ikinci aşamasında, hakim, avukat ve bilirkişilerden oluşan yargısal aktörlerle yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler içerik analizine tabi tutulmuştur. Sonuç olarak, bu araştırmanın ilk amacına yönelik; sözleşme içerikleri, inşaat projeleri türleri, işverenler ve yükleniciler arasındaki sözleşmeler, borçlar ve kredilerle ilgili uyuşmazlıklar en sık karşılaşılan uyuşmazlık kaynakları olarak tespit edilmiştir. Sözleşme içeriği en sorunlu anlaşmazlık kaynağı olarak tespit edilmiştir. Standart sözleşme türlerinin yukarıda belirtilen alanlara göre iyileştirilmesinin, belirsizlikleri ortadan kaldırarak sözleşmelerden kaynaklanan uyuşmazlıkların sayısını kesinlikle azaltacağına inanılmaktadır. Bu araştırmanın ikinci amacı ile ilgili olarak, 2007 ve 2017 yılları arasında İlk Derece Mahkemeler tarafından yürütülen inşaat davalarının neredeyse % 96'sı için Yargıtay tarafından yeniden değerlendirme kararları verilmiştir. Yeniden değerlendirme kararlarının çoğunlukla, hakimler tarafından yapılan eksik gözden geçirme ve yanlış değerlendirmelerden ve mahkemelerde bilirkişilerin bulunmamasından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bu sonuç, inşaat ile ilgili davalarda yargı aktörlerinin nitelik ve yeterlik seviyelerine ilişkin veriler sunmaktadır. Ayrıca, görüşülen kişilerin görüşleri aracılığıyla, yargı aktörlerinin inşaat ile ilgili teknik bilgileri, deneyimleri, hakimlerin sayısı ve avukatların ve bilirkişilerin ahlaki tutumları hakkında bazı yetersizlikler tespit edilmiştir. Son olarak, inşaat ile ilgili uyuşmazlıkların çözümünde dava sürecinin nasıl iyileştirilebileceğine dair bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A project contains numerous tasks coordinated with associated resources to achieve specific goals. Just like in the nature of a project depending on its density of multidisciplinary tasks, a construction project is also considered to be very sophisticated. Therefore, it is probable to encounter many challenges and risks in the projects. When the number of tasks and resources along with their interactions are considered, dispute could be inevitable in construction projects. There have been numerous researches on dispute resolution processes such as litigation. Studies reveal that litigation is a lengthy and an expensive process and may deteriorate the close relationships between the parties. Despite concerned inconveniences, project parties mostly tend to resolve their disputes through litigation in Turkey. This situation necessitates taking specific precautions in order to prevent the losses caused by litigation process. Hence, in this study, as the most preferable method of resolving disputes concerning construction in Turkey, litigation process is intended to be investigated from different aspects. Two fundamental subjects contributing to the success of litigation process are examined namely, determining the most problematic dispute sources in construction related cases by detecting their occurrence rates, and determining the qualifications and competency levels of the judicial actors taking part in litigation process. In the first phase of this research, 282 cases conducted by Courts of Cassation in Turkey between the years 2007 and 2017 are found to be relevant to construction sector and are investigated. The subjects of the cases are coded as per defined contents to detect the sources of disputes and the obtained data are analysed via SPSS software in order to set out the most problematic sources of disputes. This data is also utilized to serve the second objective of this research, which is set to detect the qualifications and competency levels of the judicial actors taking part in construction related cases in Turkey. Additionally, to serve this objective, in the second phase of this study, semi-structured interviews are conducted with the judicial actors who are judges, lawyers and expert witnesses. The interviews are analysed through content analysis. In conclusion, concerning the first objective of this research, contract contents, civil project types, contracts between employers and contractors, debits and credits related disputes are detected as the most frequent dispute sources. Contract content is detected as the most problematic source of dispute. It is believed that improving standard contract types with respect to the areas stated above would certainly reduce the number of disputes resulting from contracts by eliminating the ambiguities. Concerning the second objective of this research, reassessment decisions were made by Courts of Cassation for almost %96 of the construction related cases conducted by Courts of First Instance between 2007 and 2017. It is detected that the reassessment decisions mostly resulted from missing review and wrong assessments made by judges, and inexistence of expert witnesses in the courts. This outcome presents data concerning the qualifications and competency levels of judicial actors in construction related cases. Moreover, via the interviewees' opinions, some insufficiencies are detected concerning technical knowledge of construction of judicial actors, experiences of the judicial actors, the numbers of judges and the ethical attitudes of lawyers and expert witnesses. Finally, some suggestions are made on how to improve the litigation process in resolving disputes related to construction.