Fırat Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinde internet bağımlılığı ve fiziksel aktivite düzeylerinin belirlenmesi
Determination of internet addiction and physical activity levels in Fırat University Health Services Vocational School students
  1. Tez No: 509995
  2. Yazar: EZGİ YARAŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE PİRİNÇCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Halk Sağlığı, Physiotherapy and Rehabilitation, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İnternet bağımlılığı ve fiziksel inaktivite sıklıkla görülen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu araştırma, Elazığ Fırat Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin internet bağımlılık durumlarını, fiziksel aktivite düzeylerini ve bunlarla ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu çalışma öğrencilerin (697 kişi) 638'ine ulaşılarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına alınan kişilere; sosyo-demografik özellikler, internet kullanımı ve fiziksel aktivite alışkanlıkları ile ilgili olduğu düşünülen sorular, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ)(kısa form) ve Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği'ni içeren anket direkt gözlem altında uygulanmıştır. Verilerin analizinde yüzde, ortalama, standart sapma, ki-kare, t testi, Spearman korelasyon analizi ve tek yönlü varyans analizi, post hoc Tukey HSD testi uygulanmıştır. Araştırma kapsamına alınanların %64.6'sı kadındır. Öğrencilerin yaş ortalamaları 20.43±2.49, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği puan ortalamaları 30.94±18.97 olarak bulunmuştur. Öğrencilerin %83.4'ü tanımlanan internet bağımlılık puanlarına göre semptom göstermeyenler, %15.2'si sınırlı semptom gösterenler ve %1.4'ü patolojik internet kullanıcısı olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Internet addiction and physical inactivity are often a major public health problem. This research was aimed to determine the internet addiction status, physical activity levels and related factors of Elazığ Fırat University Health Services Vocational School students. This descriptive and cross-sectional study was conducted by reaching 638 students (697 people). The participants included in the scope of the research; the questionnaire including the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) (short form) and the Young Internet Addiction Questionnaire, which were considered to be related to socio-demographic characteristics, internet use and physical activity habits were applied under direct observation. The data were evaluated by percentage, mean, standard deviation, chi-square, t test, Spearman correlation analysis and one-way Anova analysis test, post hoc Tukey HSD test were applied in the analysis of the data. 64.6% of the respondents were females. The average age of the students was found to be 20.43 ± 2.49 and the average score of Young Internet Addiction Scale was found to be 30.94 ± 18.97. 83.4% of the students were identified as having no symptoms according to the defined internet addiction scores, 15.2% with limited symptoms and 1.4% as pathological internet users.