Comparison of agile and waterfall software development methods by multiple regression model, T-test, chi-square and cluster analyze
Çevik ve şelale yazılım geliştirme yöntemlerinin çoklu regresyon modeli, T-test, ki-kare ve kümeleme analiz yöntemleri ile karşılaştırılması
- Tez No: 510002
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL ERDOĞDU ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tez çalışmasında, Çoklu Regresyon Modeli araştırılarak Çevik ve Şelale yazılım geliştirme yöntemlerinin başarı ve başarısızlık kriterleri üzerinde uygulaması ve iki yazılım geliştirme sürecinin başarı/üstünlük ve başarısızlık/zayıflıklarının T-Test, Ki-Kare ve Kümeleme analiz yöntemleri ile karşılaştırılması yapılmıştır. Çevik ve Şelale yazılım geliştirme yöntemlerinin başarı kriterleri beş grup olarak kabul edildi. Her bir grup kendi içinde alt gruplara ayrıldı ve bu alt gruplara karşılık gelecek şekilde anket/ölçek soruları hazırlandı. Başarı kriterleri için yapılan calışma başarısızlık kriterleri için de tekrarlandi; Başarısızlık kriterleri dört grup olarak kabul edildi. Her bir grup kendi içinde alt gruplara ayrıldı ve bu gruplara karşılık gelecek şekilde anket/olçek soruları hazırlandı. Hazırlanan anket 3 ana başlık altında toplam 45 sorudan oluşmakta; Birinci bölüm anketin uygulanacagı kişiyi ve çalıştıgı şirketi ve projeleri tanıma ile ilgili 13 ölçekten oluşmaktadır. Ikinci bölüm, 8 adet Agile yazılım geliştirme yönteminin başarı/üstünlük kriterlerini olçmek amacı ile, 10 adet Agile yazılım geliştirme yönteminin başarısızlık/zayıflık kriterlerini ölçebilmek için hazırlanan toplam 18 sorudan oluşmaktadır. Ücüncü bölüm, 7 adet Waterfall yazılım geliştirme yönteminin başarı/üstünlük kriterlerini ölçmek amacı ile, 7 adet Waterfall yazılım geliştirme yönteminin başarısızlık/zayıflık kriterlerini ölçebilmek için hazırlanan toplam 14 ölçekten oluşmaktadır. Hazırlanan anket sorularının güvenilirliği IBM SPSS Cronbach Alpha degeri ile test edildi. Güvenilirligi düşük olan (özellikle Agile zayıflık soruları) deneklerden alınan geri bildirimler ile yeniden düzenlendi. Ankete son halinin verilmesinden sonra, Surver Monkey web sayfası üzerinden, 400 kişilik ARGE yazılım geliştirme mühendislerine gönderildi. Araştırmada 301 yazılım mühendisi 13.545 soruya yanıt verdi. Anket aşamasından sonra analizlerimiz başladi; İlk olarak Agile/Waterfall başarı ve başarısızlık kriterlerini ölçebilmek için çoklu regresyon modelini kullandık ve sonuçlarını bütün cıktı ve detayları ile paylaştık. İkinci analiz modelimiz T-TEST, Çevik ve Şelale yöntemlerinin dezavantaj ve avantaj ölçümlerinin farklı olup olmadığının test edilmesi için eşleştirilmiş T-Test kullanılmıştır. Üçüncü analizimiz Kümeleme dir; çalışmamızda katılımcıların Çevik/Şelale yöntemi üstünlük/zayıflık ifadelerine verdikleri cevapların farklı kümeler şeklinde olup olmadığının incelenmesi ve tespit edilmesi amacı kümeleme analizi yapılmıştır. Son olarak da Agile/Waterfall yöntemlerinin zayıf ve güçlü yönlerini puanlayan katılımcıların oluşturduğu grupların dağılımlarının oransal olarak farklı olup olmadığının incelenmesi amacı ile Ki-Kare analizi yapılmıştır değerlendirilmiş ve sonuçlar paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the application of the Multiple Regression Model to the success and failure criteria of Agile and Waterfall software development methods and the success/superiority and failure/weaknesses of the two software development processes were compared with the T-Test, Chi-Square, and Cluster analysis methods. Success criteria of Agile and Waterfall software development methods were accepted as five groups. Each group was subdivided into subgroups, and question/scale questions were prepared to correspond to these subgroups. The study for success criteria was repeated for failure criteria; Failure criteria were accepted as four groups. Each group was subdivided into subgroups and question/answer questions were prepared corresponding to these groups. The prepared questionnaire consists of 45 questions under three main headings; The first part consists of the person to whom the questionnaire is to be applied and the 13 scales related to the workshop company and projects recognition. The second part consists of 18 questions designed to measure the success/superiority of 8 Agile software development methods and to measure the failure/weakness criteria of 10 Agile software development methods. The third section consists of 14 waterfall software development methods to measure the success/superiority criteria of the seven waterfall software development methods and to measure the failure/weakness criteria of 7 waterfall software development methods. The reliability of the prepared questionnaire was tested with IBM SPSS Cronbach Alpha. Reassessed with feedback from subjects with low reliability (especially agile weaknesses). After the survey was finalized, Survey Monkey was sent over 400 pages to ARGE software development engineers. 301 software engineers answered 13,545 questions in the survey. After the survey phase, our analyzes started; First, we used the multiple regression models to measure Agile / Waterfall success and failure criteria and shared the results with all the output and details. In our second analysis model, paired T-Test was used to test the disadvantages and advantage measures of T-TEST, Agile and Waterfall methods. Our third analysis is Clustering; In our study, objective cluster analysis was conducted to examine and determine whether the answers given by the participants to the expressiveness/weakness expressions of the Agile / Waterfall method were in different clusters. Finally, Chi-square analysis was conducted with the aim of examining whether the distributions of the groups formed by the participants who scored weak and strong aspects of the Agile / Waterfall methods were proportionally different and the results were shared.