Avrupa Toplulukları Adalet Divanı ve İlk Derece Mahkemesi
  1. Tez No: 51002
  2. Yazar: DENİZ KIZILSÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MELDA SUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET“Avrupa Toplulukları Adalet Divanı ve İlk Derece Mahkemesi”başlığım taşıyan Avrupa Topluluğu yargı organlarını incelediğimiz çalışmamız, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, terim sorunu ve Topluluk hukukunun kaynaklan incelenmiştir. Bu bölümün çalışmamıza alınmasının sebebi, çalışmamız sırasmda sürekli olarak karşılaşacağımız belli bazı kavramların çalışmamızın başmda ele alınıp açıldığa kavuşturulmasıdır. İkinci bölümde, Divan'ın yapısı ve işleyişi ele alınmıştır. Divan'da yargıçlar, hukuk sözcüleri, Divan Başkatibi, Raportör Yargıç, Yardımcı Raportör görev yapmaktadır. Divan'da görülen davalarda izlenen aşamalar ve usule ilişkin diğer bazı kurallar da bu bölümde ele alınmıştır. Açıklamalanmız büyük ölçüde Divan Statüsü ve Usul kurallarına dayanılarak yapılmıştır. Yeri geldiğince, Divan'ın Uluslararası Adalet Divam ile benzer ve farklı yönleri, konuyu aydınlatması amacıyla çalışmaya eklenmiştir. Bölümün sonunda iki yargı organı arasındaki benzer ve farklı yönlerin bir değerlendirmesi de yer almaktadır. Üçüncü bölümde, Divan'ın yargısal yetkisi ele alınmış; Avrupa Topluluğu Andlaşması ve Divan içtihatları ışığı altoda Divan'da görülebilecek davalar teker teker incelenmiştir. Çalışmamızın belkemiğini oluşturan bu bölümde ele alman Önkarar başvurulan, Topluluk hukukunun gelişmesine önemli katkılan olduğu için üzerinde daha aynntıh bir şekilde durulmuştur. Son bölümde, Topluluk yargı sistemine Tek Avrupa Senediyle alman İlk Derece Mahkemesi incelenmiştir. İlk Derece Mahkemesi'nin kuruluş sebebleri, görevleri, kararlanna karşı başvuru yollan, izlenen usul kurallan ve gelecekte sahip olabileceği yargı yetkisine ilişkin birtakım bilgiler verilmiştir. İncelenen her konunun sonunda, eğer varsa Maastricht Andlaşması ile getirilen değişiklikler çalışmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The title of our study is“The Court of Justice of European Communities and The Court of First Instance”and it covers four chapters. In the first chapter, the sources of Community Law and the problem of terminology has been examined. The aim of the inclusion of such a chapter in our study is to consider and clarify at the begining some specific terms which will be faced thoughout the study. In the second chapter, the structure and procedure of the Court has been handled. Among the stafF, judges, Advocates-General, Registrar, Judges Rapporteur, Assistant Rapporteur are examined. The stages and some other rules of procedure followed thoughout the action have been examined in this chapter. Our explanations to a great extent were based on the Statute of the Court and Rules of Procedure. "When deemed necessary, the similarities and differences between the Court and the International Court of Justice have been stressed. In the third chapter, the judicial power of the Court has been considered and different kinds of actions are examined separately. This chapter constitutes the core of our study and contains analyses of preliminary rulings having significant contributions to Community Law. In the last chapter, the Court of First Instance has been examined. The reason of its foundation, its judicial power, appeal to the decisions, the Rules of Procedure have been handled. The amendments, provided by the Maastricht Treaty have been added to the study. II